Blacha jako materiał do obróbki

W dzisiejszych czasach blachy wykorzystywane są bardzo często. Od budowy domów, poprzez różnego rodzaju konstrukcje. Nie zawsze można kupić gotowy element, który jest nam potrzebny i wtedy warto udać się do firmy, która taką obróbką metali się zajmuje. W zależności od rodzaju blachy oraz stopnia jej grubości, fachowiec będzie potrafił dobrać odpowiednią metodę obróbki tak, by nie uszkodzić materiału i przede wszystkim nie zmienić jego właściwości, na których najbardziej nam zależy.

Formowanie nowego kształtu

Gięcie blach to nic innego, jak zmiana kształtu blach za pomocą odpowiedniej obróbki. Może być przeprowadzana na ciepło jak i na zimno, a także w różnej technologii. Metodę firma specjalizująca się w tej dziedzinie dobierze na podstawie rozmowy ze zleceniodawcą i po obejrzeniu materiału, który ma zostać poddane obróbce.

Przy możliwościach, jakie daje współczesna technologia, grubość blach w zasadzie nie ma znaczenia. Giąć i obrabiać można nawet takie do pięciu centymetrów grubości bez najmniejszych problemów. Oczywiście nie każdy zakład ma możliwość zajęcia się aż tak grubą, więc wcześniej warto zapytać. Niektóre firmy podejmują się gięcia blach o grubości do 2,5 centymetra.

Fachowość

Z pewnością im większa firma, tym lepsza. Naprawdę szeroką ofertę z bardzo dużym zapleczem maszyn znajdziemy w Czernikowie. Pod adresem gieciewalcowanie.pl możemy obejrzeć całą galerię zdjęć z różnych projektów te firmy. Warto dodać, że firma posiada dziesięć pras krawędziowych, 11 zwijarek oraz inne maszyny do prac z metalami. Dzięki tak porządnemu zapleczu, firma jest w stanie podjąć się praktycznie każdego zlecenia.

W dzisiejszych czasach maszyny używane przy produkcji różnych elementów pełnią naprawdę dużą rolę. Przede wszystkim, człowiek nie jest w stanie powtórzyć tej precyzji, co komputer. A jeśli potrzebujemy wykonać wiele elementów o tych samych rozmiarach czy kątach nachylenia, precyzja jest wręcz wymagana.

Dokładność i precyzja

Najbardziej popularną metoda gięcia blach jest robienie tego za pomocą prasy tzw. krawędziowej. Jeśli obce jest Wam pojęcie CNC, to przy tego typu maszynach musicie się z nim zapoznać. CNC to nic innego jak mały komputer, za pomocą którego można dokładnie ustawić maszynę, w tym wypadku prasę. Dzięki CNC uzyskujemy idealne, precyzyjne gięcia, które w każdym powtarzalnym elemencie będą dokładnie takie same.

Ponieważ nie człowiek tutaj wykonuje pracę lecz maszyna, o pomyłkę jest niezwykle trudno. Gięcie odbywa się zazwyczaj na gorąco. Prasa poradzi sobie z każdym materiałem dzięki tej technologii, nawet bardzo grubym. W zależności od tego, czy zależy nam na szybkości gięcia czy sile nacisku, warto rozważyć wykorzystanie odpowiedniej prasy. Większy nacisk zagwarantuje nam ta hydrauliczna, nawet kilkaset ton, natomiast jeśli zależy nam na szybkości to tu uwagę skierujemy na prasy pneumatyczne i mechaniczne. Obecnie prawie wszystkie sterowane są za pomocą wspomnianego komputera CNC.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe