Budujesz dom? Zainwestuj w ekologiczną oczyszczalnie przydomową

Budowa domu wiąże się z wieloma wydatkami oraz dobrym planowaniem. Już na etapie planowania inwestycji i powstawania projektu architektonicznego właściciel posesji musi zdecydować jaki będzie rodzaj gromadzenia i utylizowania nieczystości. To ważne w przypadku tych budynków, których nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej.

Kanalizacja w centrum miasta jest sprawą oczywistą. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych nawet się nie zastanawiają, dokąd trafiają produkowane w gospodarstwie domowym ścieki. Zupełnie inaczej jest w przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych. Wiele posesji znajduje się na takim terenie, gdzie budynki są mocno rozproszone i nie ma możliwości podciągnięcia do nich sieci kanalizacyjnej. W takiej sytuacji trzeba zająć się tematem odprowadzania ścieków na własną rękę. Do wyboru inwestorzy mają betonowe, tradycyjne szamba lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Trzeba pilnować, by zbiornik nie przepełnił się

Szambo betonowe ceny ma dosyć przystępne w porównaniu do oczyszczalni ścieków. Inwestorzy, którzy i tak duże środki wkładają w budowę domu, wybierają więc to tańsze rozwiązanie, gdyż po prostu nie mają możliwości zainwestowania w oczyszczalnię. Tymczasem instalacja szamba również wiąże się z wieloma pracami, za które trzeba zapłacić. Co więcej, eksploatacja szamba generuje również spore koszty podczas użytkowania obiektu w późniejszych latach. Szambo musi być bowiem regularnie opróżnianie, za co trzeba oczywiście płacić specjalistycznej firmie. Nikt na własną rękę nie wywozi nieczystości, gdyż nie ma do tego ani sprzętu, ani możliwości. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są pod tym względem o wiele bardziej korzystne. Owszem, ich wykonanie sporo kosztuje, jednak późniejsza eksploatacja jest sporo tańsza niż użytkowanie szamba.

Zbiornika oczyszczalni nie trzeba opróżniać

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok zyskują na popularności, nadal jednak nie cieszą się aż tak dużym zainteresowaniem jak szamba. Przede wszystkim chodzi o cenę. Tymczasem warto pamiętać, że są to rozwiązania naturalne, ekologiczne, a co za tym idzie – można znaleźć na nie całkiem dobre dofinansowania. Dzięki temu koszt inwestycji nie będzie taki wysoki, jak się pierwotnie wydaje. Co więcej, przydomowa oczyszczalnia niewiele kosztuje podczas eksploatacji. W zależności od wielkości oczyszczalni generuje ona w skali roku koszty rzędu kilkuset złotych. Nie trzeba również wywozić nieczystości czy opróżniać oczyszczalni, gdyż oczyszcza się ona sama dzięki specjalnym systemom filtrującym, złożonym najczęściej z odpowiednio dobranej roślinności oraz mikroorganizmów. Jeśli zdecydujemy się na przydomową oczyszczalnię ścieków, nigdy nie będziemy mieć problemu z przepełnionym szambem czy kłopotów, gdy betonowy zbiornik pęknie. Nie trzeba również pilnować terminu wywozu nieczystości i opróżniania betonowego zbiornika. To sporo plusów, warto więc rozważyć oczyszczalnię, gdyż jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie po prostu się opłaca.

Polecamy:
Ekologiczne gadżety reklamowe

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe