Coworking – dlaczego warto?

Jednym z podstawowych elementów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę zakładając działalność gospodarczą, jest problem wynajęcia biura na jej prowadzenie. Dużo zależy oczywiście od specyfiki branży, ale nie wszyscy mogą czy chcą pracować w domu, a koszt samodzielnej przestrzeni bywa dużym zobowiązaniem. Na początku działalności tych przecież nie brakuje. Coraz bardziej popularne stają się biura do wynajęcia. Warszawa na swoim terenie ma kilka miejsc, w których razem pracują małe firmy z różnych branż.

Strefa prywatna i strefa służbowa

Wynajęcie biura na działalność gospodarczą ma jedną bardzo ważną zaletę. Pomaga oddzielić przestrzeń zawodową od prywatnej. Taki układ przydaje się wtedy, gdy ciężko nam skupić się na pracy w domu, mamy małe dzieci lub też wewnętrzny problem z organizacją czasu. Poza tym zewnętrzne biuro przydaje się w momencie, gdy przyjmujemy w nim klientów lub też prowadzimy ważne negocjacje. Wtedy przestrzeń biznesowa podkreśla nasz profesjonalizm i rzetelne podejście do pracy. Z drugiej strony, szczególnie w centrach dużych miast, ciężko jest pozwolić sobie na wynajęcie wymarzonego biura. Dlatego właśnie coraz bardziej popularny jest coworking. Warszawa to przestrzeń, w której ta idea jest najmodniejsza i najchętniej wykorzystywana przez przedsiębiorców i freelancerów.

Wynajmij sobie biurko

Coworking jest ideą bardzo popularną wśród różnych branż. W dużej mierze polega na wynajęciu części przestrzeni biurowej na własną działalność w momencie, gdy obok inni przedsiębiorcy pracują nad swoimi projektami. W praktyce coraz częściej takie rozwiązanie przeradza się we współpracę, ponieważ łatwiej nam angażować ludzi, których znamy nawet ze wspólnego picia kawy w pokoju socjalnym i rozmów o specyfice działalności. Poza tym taka przestrzeń stwarza okazję do powstania nowych firm, idei oraz pozyskania ciekawych kontaktów. Coworking jest również ciekawą alternatywą dla freelancerów, którzy, by wyjść z domu, przesiadują z komputerami w kawiarniach, bibliotekach lub innej przestrzeni publicznej. Biuro jest pretekstem, by o biznesie pomyśleć na poważnie, a tym samym na przykład przyjmować kontrahentów w dedykowanym miejscu.

Choć coworkerzy zazwyczaj pracują w przestrzeni otwartej zwanej „openspace”, to znaleźć można również także biurowce, które gwarantują wydzielone zamykane biura. Poza miejscem do pracy gwarantują również ich podstawowe wyposażenie, dostęp do multimediów i Internetu oraz pokoju socjalnego, toalety czy też sali konferencyjnej czy drukarki. Szczegóły oraz limity określa oczywiście umowa, która jest dostosowana do naszego systemu pracy.

Najczęściej z oferty, jaką mają biura dla coworkerów, korzystają freelancerzy. Rozwój technologii sprawia również, że branż pracujących zdalnie jest coraz więcej i coraz więcej ludzi decyduje się na ten rodzaj samozatrudnienia. To pozwala na niezależność i daje niemalże nieograniczone możliwości rozwoju. Poza tym pracodawcy (także korporacje) coraz częściej umożliwiają swoim pracownikom możliwość pracy zdalnej i wykonywania usług z dowolnego miejsca. Według analityków rynku zatrudnienia takich możliwości będzie coraz więcej, ponieważ odpowiadają na potrzeby i pracownika, i pracodawcy, obniżają koszty i pozwalają w ciekawy sposób łączyć życie rodzinne i pracę zawodową.

Coworking jest szczególnie popularny w branży kreatywnej, medialnej czy też informatycznej. Z drugiej strony w dobie szybko rozwijającej się technologii nawet większość zadań biurowych można wykonać zdalnie. Wymaga to oczywiście bardzo dobrej organizacji czasu pracy oraz samodyscypliny. Poza tym powoduje, że z problemem zostajemy sami i nie możemy na bieżąco konsultować swoich pomysłów z innymi. Te trudności idea coworkingu w pewien sposób niweluje i dlatego jest opcją dla wszystkich otwartych na współpracę, a artykuł o wynajmowaniu biur, coworkingów w Warszawie może chęć zmian ugruntować.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe