Czy jakość powietrza może wpłynąć na efektywność pracy w biurze?

Większość z nas spędza znaczną ilość czasu w domu i w biurze. Dopóki powietrze w pomieszczeniu, którym oddychamy, nie stanie się zauważalnie zanieczyszczone – zwykle nikt nie myśli o jakości powietrza w pomieszczeniach.

Wielu osobom wiadomo, że w powietrzu może być wiele zanieczyszczeń, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Nie tylko złe powietrze może spowodować, że pracownicy będą chorzy, ale badanie opublikowane w 2016 roku w Environmental Health Perspectives sugeruje, że może drastycznie zmniejszyć zdolność myślenia, ograniczając wydajność w miejscu pracy. Zrozumienie i kontrolowanie zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów związanych ze zdrowiem i produktywnością.

Istnieją dwa główne źródła zanieczyszczeń wpływające na jakość powietrza w pomieszczeniach:

Te wynikające z osób przebywających w budynku:
• CO2 z oddychania,
• Dym tytoniowy przywierający do ubrania palaczy,
• Perfumy,
• Zapachy ciała.

Te pochodzące z materiałów budowlanych:

• Kurz
• Roztocza kurzu
• Cząstki włókna szklanego
• Azbest, zwłaszcza w starszych budynkach
• Gazy, w tym formaldehyd i radon
• Pleśnie i inne grzyby
• Mikroorganizmy

Większość z nas nie będzie brała pod uwagę wpływu samych pracowników na jakość powietrza w pomieszczeniach. Większość budynków jest teraz bardzo szczelna. Duże biurowce zajmujące się wynajmem generują ogromne ilości CO2 po prostu od ludzi oddychających. Stresujące środowisko pracy wytwarza jeszcze więcej tego gazu. Ale, niestety, jako kierownik zakładu nie możesz powstrzymać swoich pracowników przed oddychaniem! Jedyne co Wam może pomóc te częste wietrzenie i oczyszczacze powietrza.

Dym tytoniowy został wyeliminowany z biur w znacznym stopniu wraz z pojawieniem się ograniczeń palenia w obrębie i wokół obiektu biurowego. Jednak dym tytoniowy przedostaje się do budynku przez zakradanie się na ubraniach pracowników. Ograniczenia zapachowe w niektórych obiektach zmniejszyły zanieczyszczenia substancji lotnych, takich jak perfumy, ale wiele produktów ciała, jak antyperspiranty zawiera pewien zapach i wiemy że kwestia zapachu ciała byłoby dużo gorsza bez tych produktów do higieny osobistej.

Poza dymem tytoniowym, który może zwiększać ryzyko zachorowania na raka, użytkownicy budynku wytwarzają zanieczyszczenia, które zmniejszają produktywność, ponieważ są nieprzyjemne. Wysoki poziom CO2 przyczyni się do letargicznych, nieproduktywnych pracowników. Dla niektórych zapachy w miejscu pracy mogą wywoływać bóle głowy, które zdecydowanie wpływają na komfort i produktywność. I nieprzyjemny zapach ciała – cóż, nie wymaga to dalszych wyjaśnień.

Zanieczyszczenia powstające w budynku mogą również negatywnie wpływać na jakość powietrza. Nowe meble i wykładziny szczególnie uwalniają toksyczne gazy, takie jak formaldehyd. Radon jest gazem radioaktywnym wytwarzanym naturalnie w wyniku rozpadu uranu w glebie. Radon przedostaje się do budynków przez pęknięcia fundamentów i inne niewłaściwie uszczelnione otwory. Zarówno formaldehyd, jak i radon zwiększają ryzyko raka.

Polecamy:
Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla domu?

Ostatnie komentarze

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe