Dlaczego strona nie działa? Najczęstsze powody!

Niedziałająca strona internetowa to problem, z którym większość właścicieli witryn albo już się zetknęła, albo dopiero się zetknie. Zazwyczaj w pierwszej chwili wpadamy w panikę. By ułatwić Wam opanowanie sytuacji, przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych powodów, przez które nasza www przestała pojawiać się w wyszukiwarce. Dla wielu blogerów czy przedsiębiorców nawet kilkugodzinna awaria może powodować poważne straty (zarówno materialne, jak i wizerunkowe), dlatego warto przygotować się także i na takie ewentualności.

Po pierwsze nie panikuj!

Jeżeli nasza strona internetowa nie działa nie należy wpadać w panikę. Pamiętajmy, że nic nie dzieje się samo i najważniejsze jest odkrycie przyczyny. Po pierwsze musimy przypomnieć sobie dokładnie jakie czynności ostatnio wykonywaliśmy – to pomoże zdiagnozować problem. Sprawdźmy wszystkie wtyczki oraz dodatki, które instalowaliśmy lub aktualizowaliśmy. Być może problem tkwi w zmianach dokonanych w motywie lub konfiguracji serwera. Zdarza się, że pozornie nieistotne zmiany mogą być przyczyną awarii.

Najczęstsze powody awarii WordPress

Każda strona internetowa jest inna, dlatego trudno jest opisać wszystkie możliwe przyczyny awarii. Poniżej przedstawiamy najczęstsze problemy z jakimi mogą się spotkać użytkownicy WordPress.

Zainfekowana strona

Z założenia złośliwe skrypty nie mają na celu wyłączenia witryny, jednak może się tak wydarzyć, że uszkodzą kod strony na tyle, że przestanie ona działać. Jeśli nie mamy wiedzy na ten temat, to w Internecie dostępne są darmowe programy umożliwiające przynajmniej częściowe sprawdzenie czy serwis został zainfekowany. Warto wypróbować takie diagnozowanie w przypadku problemów ze stroną.

Błąd we wtyczce

WordPress swoje powodzenie zawdzięcza społeczności, która go tworzy. Choć otwiera to wiele możliwości, ma to także swoje minusy. Zdarzają się czasami sytuacje, kiedy zainstalowana wtyczka z powodu braków w kodzie unieruchomi nam stronę. Na szczęście analizując komunikaty o błędach w panelu administracyjnym jesteśmy w stanie bardzo szybko stwierdzić, która wtyczka spowodowała problem. Jeżeli nie wiemy jak samodzielnie naprawić błąd, wystarczy dezaktywować wtyczkę i witryna powinna znowu normalnie funkcjonować.  Innym przykładem są błędy w motywie. Tak samo jak błędy we wtyczkach, błędy motywu można dość łatwo zdiagnozować i cofnąć niekorzystne zmiany. Warto również zasygnalizować innym użytkownikom, że mogą spodziewać się problemów.

Za mała ilość pamięci

Mała ilość pamięci dotyczy zazwyczaj witryn umieszczonych na tanich serwerach współdzielonych. Ci, którzy korzystają z dużej ilości wtyczek oraz posiadają rozbudowany motyw, powinny pomyśleć nad zwiększeniem ilości pamięci, aby uniknąć awarii.

Nieważne na jakim silniku mamy postawioną witrynę –  pamiętajmy o regularnym robieniu kopii zapasowych, aby w razie problemów móc przywrócić poprzednie ustawienia.

Co jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie naprawić strony?

Strona internetowa może przestać także działać z powodu uszkodzenia tabel w bazie danych, błędach w pliku .php czy nieprawidłowych uprawnieniach katalogów. Dla przeciętnego użytkownika WordPress’a naprawa może być bardzo skomplikowana, dlatego w takich przypadkach warto skorzystać z wiedzy profesjonalistów. Pomoc WordPress w WP-OPIEKA to nie tylko rozwiązywanie dla nagłych awarii, ale także wsparcie przy rozbudowie serwisu. Dzięki ich doświadczeniu możemy być pewni, że nasza strona internetowa jest bezpieczna, a my spokojnie możemy zająć się rozwijaniem naszego biznesu.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe