Drukarka laserowa lepsza do biura

ink-cmyk

Jedną z głównych grup użytkowników drukarek są pracownicy biurowi. To właśnie tzw. białe kołnierzyki nie mogą się obejść bez urządzeń drukujących. W zdecydowanej większości biur używa się drukarek laserowych. Sprawdziliśmy, czy ma to swoje funkcjonalne i użytkowe uzasadnienie.

Na wstępie wyjaśnijmy, na czym polega główna różnica między drukarką laserową a atramentową. Drukarki laserowe wykorzystują mechanizm laserowy. Ciepło lasera powoduje, że pigment zostaje jakby wprasowany w papier. Z kolei drukarki atramentowe wykorzystują metodę wtryskiwania atramentu w papierowe włókna. Służą do tego mikroskopijne dysze. Pierwsza technika nadruku jest określana jako sucha, a druga – jako mokra.

Bardziej nowoczesna niż atramentowa

Laserowe drukarki są młodszymi siostrami atramentowych urządzeń drukujących, dlatego uchodzą za bardziej nowoczesne. Nie jest to do końca prawdą w dzisiejszych realiach rynkowych. Producenci drukarek atramentowych wyposażają je w dodatkowe funkcje, które dawniej były zarezerwowane tylko dla laserowych urządzeń. Mowa o modułach sieci LAN i sieci Wi – Fi, a także o skanerze i faksie. Zarzut, że atramentowe drukarki są mniej nowoczesne jest więc zbyt ogólny i zdecydowanie chybiony. Nieco inaczej jest w przypadku wydajności.

Bardziej wydajna i tańsza

Tusze i tonery - kup onlineLaserowe drukarki pracują szybciej, co ma istotne znaczenie dla pracowników biur i różnych instytucji. Nakład pracy jest wysoki, a zakres obowiązków stale się poszerza. Nowoczesne urządzenia i aplikacje ułatwiają biurowe prace, ale nadal trzeba drukować i kopiować dokumenty. Pracownikom i ich pracodawcom zależy przede wszystkim na czasie. Laserowe drukarki najnowszej generacji pracują w szybkim tempie, nawet do 20 – 30 stron na minutę. Jednocześnie koszt wydrukowania jednej strony jest stosunkowo niski w porównaniu z drukarkami atramentowymi. Za jedną stronę wydruku laserowego, czarno – białego trzeba zapłacić około 8 – 12 gr. W przypadku atramentowych drukarek koszt ten może być nawet kilkakrotnie wyższy. Wynika to między innymi z faktu, że laserowe tonery do drukarek mogą być regenerowane, a wkłady atramentowe wymienia się w całości. Tonery charakteryzują się także większą wydajnością – pozwalają na wydruk od 1000 do 8000 stron. Wkłady atramentowe mają zdecydowanie mniejszą pojemność pozwalającą na wydruk kilkuset stron.

Problem z rozdzielczością

Jakość wydruku tekstu otrzymanego przy użyciu drukarki laserowej będzie bardzo podobny do jakości wydrukowanych materiałów uzyskanych za pomocą atramentowej drukarki. Wyraźną różnicę można natomiast zauważyć w odniesieniu do drukowanych obrazów, zarówno kolorowych, jak i czarno – białych. Stopień odwzorowania jest znacznie wyższy w przypadku atramentowej drukarki. Rozdzielczość laserowych wydruków wynosi od 800 x 800 pikseli. Użytkownik, któremu zależy na profesjonalnie wydrukowanym obrazie nie będzie tym usatysfakcjonowany.

Podsumowanie

Podsumowując powyższe rozważania stwierdzamy, że laserowa drukarka rzeczywiście jest lepsza do biura, ponieważ pozwala wydrukować dokumenty szybciej i niższym kosztem w porównaniu z drukarką atramentową. Niemniej jeżeli chodzi o drukowanie obrazów, atramentowe urządzenia nie mają sobie równych.

Ostatnie komentarze
  1. Roman

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe