Jak dobrze zadbać o księgowość firmy?

Prowadzenie księgowości firmy to jedno z trudniejszych zadań z jakimi zmagać się musi przedsiębiorca.

Dlatego też, niezależnie od tego, czy jest się właścicielem dużej spółki, czy też prowadzi się jednoosobową działalność, lepiej zlecić to fachowcom. Pojawia się jednak pytanie co będzie lepszym rozwiązaniem – biuro rachunkowe czy pracownik biurowy na etacie.

Profesjonalne usługi księgowe

Niezwykle istotne jest, aby usługi rachunkowe zawsze były prowadzone w pełni profesjonalnie. Nie jest dopuszczalne, aby dochodziło regularnie do błędów, gdyż naraża to przedsiębiorstwo na straty finansowe oraz wizerunkowe. Poważne błędy w księgowości mogą bowiem skutkować wizytą w sądzie, co z pewnością należy uznać za dużą stratę wizerunkową. Dlatego też, niezależnie od tego czy to biuro rachunkowe czy pojedynczy pracownik zajmuje się usługami księgowymi firmy, trzeba zadbać, aby były one w rękach fachowców.

Wydaje się, że jeśli chodzi o biuro rachunkowe, nie trudno jest znaleźć takie, któremu można zaufać. Opinie o biurach rachunkowych są ogólnodostępne w internecie. Poznanie ich renomy nie jest więc trudnym zadaniem. Można w łatwy sposób sprawdzić, czy usługi rachunkowe są przez nie świadczone w sposób profesjonalny. W przypadku pracownika zatrudnianego w biurze firmowym sprawdzenie kompetencji jest o wiele trudniejsze. Właściwie jedynym sposobem jest sprawdzenie jego wykształcenia oraz skorzystanie z opinii jego byłego pracodawcy. Nigdy jednak nie można mieć pewności, czy dany pracownik był pilnym studentem oraz na ile wiarygodna jest opinia jego byłego szefa.

Współpraca z biurem rachunkowym

Wydaje się więc, że nieco bardziej opłacalne jest skorzystanie z usług księgowych biura rachunkowego. Trzeba jednak wybrać odpowiedni model współpracy z biurem, aby była ona efektywna i wygodna dla obu stron. Jedna z możliwości to ograniczona współpraca, która polega na realizacji przez biuro rachunkowe jedynie określonych przez klienta zleceń. Druga forma współpracy natomiast jest nieco droższa i wymaga udostępnienia biuru rachunkowemu poufnych dokumentów. W takiej sytuacji jednak nie ma potrzeby, aby klient cokolwiek zlecał biuru rachunkowemu. Wszelkie usługi rachunkowe są bowiem realizowane przez biuro na bieżąco.

Ostatnie komentarze
  1. Majka

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe