Jakich pytań nie wolno zadać pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej zwykle towarzyszy nam stres i jest to rzeczą normalną, ponieważ obawiamy się o to, jak wypadniemy w jej trakcie. Aby zminimalizować zdenerwowanie, warto się odpowiednio przygotować do tego spotkania. Zastanawiasz się jak?

Na przykład przygotowując zestaw pytań dla pracodawcy. Zadawanie trafnych pytań pozwoli Ci się upewnić, czy chcesz pracować w danej firmie. Dodatkowo masz szansę zaprezentować się jako kandydat, któremu szczerze zależy na pracy. O ile dobre pytania działać będą na Twoją korzyść, tak nietrafione mogą pozbawić Cię szans na zdobycie pracy. Dlatego sprawdź, jakie pytania nie powinny paść z Twoich ust na rozmowie kwalifikacyjnej.

1. Czym zajmuje się Państwa firma?

Zadanie takiego pytania świadczy o tym, że nie przygotowaliśmy się odpowiednio do rozmowy. Jeśli nie wiemy, na jakie stanowisko aplikujemy i czym zajmuje się dana firma, to również pracodawca nie będzie pewien czy ma do czynienia z osobą wartą zatrudnienia. Nieprzygotowanie się do rozmowy to niewybaczalny błąd, który może sprawić, że przekreślimy swoje szanse na zatrudnienie. Dlatego przed pójściem na rozmowę, sumiennie się do niej przygotowujemy i dokładnie sprawdzamy firmę, do której aplikujemy.

2. Czy sprawdzaliście mnie?

Tego typu pytania sprawiają wrażenie, że mamy coś do ukrycia. Musimy mieć świadomość, że potencjalny pracodawca może nas sprawdzić w sieci. Co więcej, firmy coraz częściej wykorzystują media społecznościowe i wyszukiwarki do prześwietlenia potencjalnych kandydatów. Dlatego lepiej się upewnić, że nasz profil na portalach społecznościowych prezentuje nas w dobrym świetle.

3. Kiedy mogę wziąć wolne?

Rozmowa kwalifikacyjna nie jest odpowiednim momentem na poruszanie spraw kadrowych, a z pewnością rozmowy o urlopach i dniach wolnych do nich się zaliczają. Jeżeli dociekasz, czy firma dobrze patrzy na wcześniejsze wychodzenie z pracy lub branie urlopu, to możemy dać pracodawcy do myślenia. Zwykle firma oczekuje dyspozycyjności, a tu od razu widać, że próbujemy się wymigać od obowiązków i wyliczamy dni wolne od pracy.

4. Czy w firmie pracuje się po godzinach?

Nikt z nas nie lubi nadgodzin. Najlepiej, gdy udaje się wyrobić ze wszystkimi zadaniami w ramach czasu pracy, lecz czasami jest to po prostu niemożliwe. Nawet jeśli to dla nas ważny aspekt, to warto zostawić go na później. Poza tym zawsze można zebrać trochę informacji z sieci, np. od byłych pracowników.

5. Jak mi poszło?

Każdy z nas chciałby wiedzieć, jak nam poszło podczas spotkania z potencjalnym pracodawcą i czy mamy szansę na zatrudnienie. Pierwsza rozmowa nie jest dobrym momentem na takie pytanie z wielu powodów. Przede wszystkim w ten sposób okazujemy brak wiary w siebie. Poza tym stawiamy też naszego rozmówcę w bardzo niezręcznej sytuacji. Możemy być jego pierwszym kandydatem i jeszcze nie ma porównania z innymi bądź też po prostu jeszcze nie zdążył przemyśleć wszystkiego, co mu właśnie przekazaliśmy.

O co zatem warto pytać? Z pewnością o to, czego oczekuje od Ciebie pracodawca. Możemy zebrać dokładniejsze informacje o firmie oraz o branż,y w której działa, jak również dopytać o ewentualne obowiązki.

Tekst opracowany wspólnie z Gi Group agencja pracy.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe