Kantory internetowe – czy korzystanie z nich jest bezpieczne?

euros

Kantory internetowe od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością. Dynamiczny rozkwit tej branży miał miejsce po kryzysie finansowym w 2007 roku, kiedy to duża część osób zadłużonych w bankach rozglądała się za alternatywą dla zbyt drogich spreadów bankowych. Okazało się, że wymiana waluty w kantorach internetowych pozwala za duże oszczędności osobom, które zaciągnęły kredyty w obcej walucie.

Stojąc przed decyzją o wyborze miejsca wymiany walut, sporo osób, kierując się niższym kosztem realizacji transakcji decyduje się właśnie na kantory internetowe. Rozwiązanie to ma co prawda mnóstwo zalet, jednak nie można zapomnieć także o wadach. przed dokonaniem wyboru kantoru internetowego, należy zapoznać się z jego regulaminem i przyjrzeć temu, co zapisane jest przysłowiowym małym druczkiem.

Praktycznie w każdej branży, również w regulaminach, a także zasadach działania kantorów internetowych można znaleźć gwiazdki wyjaśnione bardzo małym druczkiem. Na co w przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, decydując na wymianę waluty w kantorze internetowym?

Zasady działania kantoru internetowego są analogiczne do reguł funkcjonowania jego stacjonarnego odpowiednika. Największa różnica polega na tym, że, w przypadku tego pierwszego, wszystkie transakcje odbywają się w formie bezgotówkowej. Klient, który dokonał rejestracji w danym kantorze internetowym, przelewa na konto bankowe e-kantoru określoną sumę w jednej walucie, w zamian otrzymując przeliczoną kwotę w innej, wybranej przez siebie walucie. Dokonanie transakcji jest możliwe z prawie każdego miejsca na świecie – bez konieczności wychodzenia z domu.

Co dokładnie przyciąga coraz większą liczbę ludzi do kantorów internetowych? Przede wszystkim niski spread, czyli różnica między ofertą kupna i sprzedaży danej waluty. W kredycie walutowym bank przelicza wartość pożyczonego kapitału po kursie kupna waluty zobowiązania. Z kolei przy spłacie brany pod uwagę jest dzienny kurs sprzedaży. Różnica pomiędzy otrzymanymi kwotami jest zyskiem dla banku.Kredytobiorcy nie muszą jednak korzystać z wymiany walut w banku, w którym zaciągnięty został kredyt. Mogą oni skorzystać z prawa do wymiany złotówek na wybraną walutę, a dopiero później wpłacenia na konto instytucji finansowej odpowiedniej kwoty. Dzięki licznym ofertom kantorów internetowych opcja ta stała się korzystna.

Kantory internetowe, poza oczywistymi zaletami, mają jednak kilka wad. Nieuważny klient może złapać się na jedną z pułapek zastawionych przez kantory online.

Po wejściu na stronę internetową kantoru internetowego trzeba być cały czas czujnym i zwracać uwagę nie tylko na kurs wymiany i niski, atrakcyjny spread. Co jeszcze należy sprawdzić? Przede wszystkim kluczowe są zapisy w regulaminie oraz warunki dokonania transakcji. Część kantorów do kosztów przewalutowania dolicza prowizję (zwykle w wysokości około 0.2-0.3% wartości transakcji). Istotne są też koszty przelewu waluty na konto bankowe. Część kantorów współpracuje z kilkoma największymi bankami w Polsce i/lub na świecie. Warto jednak zwrócić uwagę, czy nasz bank znajduje się na tej liście.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe