Kredyt pod zastaw mieszkania kontra hipoteczny – czym się różnią?

Na rynku coraz częściej mówi się o kredytach pod zastaw mieszkania oraz o kredytach hipotecznych. Na czym one jednak polegają? Kto może z nich skorzystać i czym się różnią? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Kiedyś ludzie sięgali po kredyty tylko w ostateczności. Dziś można powiedzieć, że posiadanie kredytu jest modne. Ludzie pożyczają pieniądze praktycznie na wszystko – na zakup samochodu, na wakacje, czy na pokrycie bieżących rachunków. Jednak najwięcej osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania pod zakup nieruchomości, ponieważ w głębi serca każdy z nas marzy o własnym kącie. Zakup mieszkania, czy też domu to spory wydatek, rzędu kilkunastu tysięcy. Rzadko kto dysponuje taką gotówką, dlatego szukamy rozwiązań, które pozwolą nam w inny sposób kupić wymarzone lokum.

Kredyt hipoteczny

Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się kredyty hipoteczne. Pod jego terminem kryje się rodzaj kredytu długoterminowego, w przypadku którego, jako zabezpieczenie wykorzystywana jest hipoteka. Kredyty hipoteczne udzielane są przez banki oraz SKOK-i, czyli spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jest on kredytem celowym, co w praktyce oznacza, że można nim sfinansować wyłącznie określone rodzaje inwestycji. Przeznaczenie kredytu musi być ściśle związane z określoną nieruchomością. Przede wszystkim za jego pomocą można kupić mieszkanie, dom lub działkę budowlaną. Oprócz tego środki uzyskane z kredytu można przeznaczyć na rozbudowę nieruchomości, modernizację lub remont. Okres kredytowania w zależności od banku może wynosić od 25 do 35 lat.

Kredyt pod zastaw mieszkania

Bardzo często słyszy się także o kredytach pod zastaw mieszkania. Na czym dokładnie polega ten rodzaj dofinansowania? Zacznę może od tego, że zwrot „kredyt pod zastaw mieszkania” jest bardzo mylącym pojęciem. Zastanawiasz się dlaczego? W przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu lub pożyczki ma być nieruchomość, to bank ustanowi na nią hipotekę. Zatem prawidłowo powinniśmy mówić o kredycie hipotecznym. Jakie zatem z tego wnioski? Pożyczki pod zastaw mieszkania i domu oraz kredyty pod zastaw mieszkania istnieją tylko w potocznym słownictwie. W rzeczywistości pod tym terminem kryje się kredyt hipoteczny, czyli dokładnie ten rodzaj dofinansowania, o którym wspominaliśmy wyżej. W praktyce oznacza to, że kredyt pod zastaw mieszkania udzielany jest na takich samych warunkach, jak kredyt hipoteczny. Tutaj także wsparcia udzielić może jedynie bank lub spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Kredyt pod zastaw mieszkania także możemy przeznaczyć na zakup domu, mieszkania lub działki budowlanej.

Jakie różnice są pomiędzy tymi dwoma terminami? Jedyna widoczna różnica jest w nazwie, bo w rzeczywistości dotyczą tego samego rodzaju dofinansowania. Warto o tym pamiętać, bo używanie terminu „kredyt pod zastaw mieszkania” w gruncie rzeczy jest bardzo mylący i może spowodować pewne niejasności. Przyjął się w potocznym słownictwie i nadal jest bardzo często stosowany, lecz powinniśmy wiedzieć, co się dokładnie pod nim kryje.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe