Kto odpowiada za remont w wynajmowanym lokalu biurowym?

W dzisiejszych czasach wiele firm decyduje się na wynajmowanie lokali biurowych, zamiast inwestować w zakup budynku na siedzibę firmy. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku niewielkich przedsiębiorstw lub firm, które dopiero starują na rynku.

Wynajmowane pomieszczenia nie zawsze spełniają standardy, jakich oczekuje podmiot wynajmujący. Czasem wymagają one jedynie odświeżenia, czasem generalnego remontu, a czasem po prostu firma potrzebuje zupełnie innej aranżacji. Jeśli pomieszczenia są wynajmowane, zawsze wszystkie prace muszą być prowadzone w porozumieniu z właścicielem obiektu. Umowa najmu mieszkania czy obiektu biurowego zwykle dokładnie określa kwestie związane z pracami remontowymi. Przed planowanym remontem warto więc przede wszystkim zajrzeć do niej. W dobrze skonstruowanej umowie zapewne znajdują się podpunkty, które regulują takie kwestie.

Za poważne prace remontowe płaci właściciel

Jeśli chodzi o wszelkie prace remontowe, które mają związek z funkcjonalnością i użytecznością obiektu, należą one do obowiązków właściciela budynku. To on płaci między innymi za remont elewacji, prace ociepleniowe, wymianę instalacji, okien czy dachu. Osoba wynajmująca nie musi ponosić takich kosztów ani w całości, ani nawet w części. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wiele takich prac podnosi standard obiektu, a co za tym idzie – może, ale tez nie musi, wzrosnąć comiesięczny czynsz. W przypadku prac remontowych we wnętrzu, jak na przykład odmalowanie ścian czy inne prace aranżacyjne, ich koszty ponosi osoba wynajmująca. Dotyczy to takich prac, które nie są konieczne. Jeśli ściany są pomalowane na biało, a właściciel firmy chce, żeby były one w innym kolorze, to ono ponosi koszty tych zmian. Oczywiście, pod warunkiem, że właściciel zgodzi się na takie zmiany. Wynajmując pomieszczenia trzeba bowiem liczyć się z tym, że nie wszystko, co chcemy, będzie można zrobić. To jeden z minusów wynajmu, na który każdy wynajmujący musi się po prostu zgodzić.

Warto się upewnić jeszcze przed wynajmem

Właściciele firm, którzy chcą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało wnętrze ich pomieszczeń biurowych, powinni takie kwestie sprawdzać jeszcze przed podpisaniem umowy z właścicielem budynku. Często na szybko podpisują umowę, wprowadzają się z całym biurem, a potem okazuje się, że we wnętrzu nie można dokonać żadnych zmian. Może to być spore utrudnienie dla firmy, której zależy na odpowiednim wizerunku. To też problem w przypadku osób prowadzących biznes franczyzowy. Często umowa franczyzowa wymaga dostosowania wizualnego lokalu, a okazuje się, że właściciel obiektu nie pozwala na żadne zmiany. Lepiej więc jeszcze przed podpisaniem umowy upewnić się, jakie prace remontowe będzie można wykonać w wynajmowanych pomieszczeniach. Pozwoli to zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również pieniędzy.

Artykuł opracowano wspólnie z portalem, na którym dowiesz się również jak wygląda poprawnie przygotowana umowa najmu mieszkania

Polecamy:
Remont w mieszkaniu – jak prawidłowo wybrać ekipę?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe