Kursy językowe jako dodatkowe źródło dochodu?

104658897

Znajomość języków obcych przestaje być atutem, a staje się normą i nie dotyczy to tylko rynku pracy, ale także innych dziedzin naszego życia. Język angielski jest językiem, którego uczymy się od dziecka, a na topie stają się również nieco mniej znane języki. Sprawdźmy jednak, jak wygląda codzienność szkoły językowej od drugiej strony, czyli od przeciętnego pracownika.

Życie szkoły językowej

Szkoły językowe są instytucjami obecnymi w niemalże, nawet mniejszym mieście. W zależności od samej szkoły i jej lokalizacji, w ofercie danej placówki można znaleźć różnorodne kursy językowe, różniące się samym językiem, poziomem zaawansowania czy liczebnością grupy. Placówki tego typu wybierane są przez zakłady pracy organizujące lekcje swoim pracownikom, przez uczniów czy studentów przygotowujących się do egzaminów czy też przez osoby, które po prostu chcą nauczyć się posługiwać danym językiem.

Metody nauczania

Każda ze szkół językowych posiada swój sposób pracy z uczniem, jednak można powiedzieć, że cechą wspólną wszystkich szkół językowych jest nacisk na praktyczną naukę języka obcego, która umożliwi w przyszłości płynne posługiwanie się danym językiem. Zaletą nauki języka w szkole językowej jest mała liczebność grup, dzięki czemu sama jakość nauki jest na bardzo wysokim poziomie.

Coś o lektorach

Trzon każdej szkoły językowej tworzy personel, czyli lektorzy językowi. W przeciętnej szkole językowej można najczęściej spotkać lektorów popularnych języków, takich jak angielski, niemiecki czy francuski, hiszpański. W większych miastach można znaleźć również kursy nieco bardziej oryginalnych języków, na przykład języki skandynawskie, japoński czy arabski. Jest to związane z rozwojem biznesu i kierunkami podróży biznesowych, dlatego też w większych miastach istnieje zapotrzebowanie zarówno na lektorów języka angielskiego, jak i nieco bardziej oryginalnych języków.

Lektor drugą pracą?

Coraz częściej etat lektora w szkole językowej traktowany jest jako drugie miejsce pracy. Wynika to ze specyfiki pracy, w której często proponowane jest kilka godzin pracy tygodniowo, a podstawą zatrudnienia są elastyczne umowy cywilnoprawne. Stawki w szkołach językowych wahają się między 20, a 60 złotych za godzinę pracy z uczniami, przez co samą pracę, jak i zarobki można połączyć z pracą w innej instytucji. Gdzie najczęściej pracują lektorzy języków obcych? Najczęściej spotkać ich można w szkołach podstawowych czy średnich, gdzie prowadzą w godzinach rannych zajęcia z języków obcych, natomiast w porze popołudniowej prowadzą zajęcia w szkole językowej. Lektorzy często oprócz swej pracy zajmują się udzielaniem korepetycji lub innego rodzaju pracą związaną z językiem.

Czy to dobre rozwiązanie?

Uczenie języków obcych nie jest najłatwiejsze, a do osiągania rezultatów w tej dziedzinie konieczna jest umiejętność skutecznego uczenia. Nauczyciele języków obcych, ze względu na specyfikę swojej pracy często zatrudniają się dodatkowo w szkołach językowych, uzyskując tym samym dwa miejsca pracy.

Zobacz również jakie możliwości dają Ci szkoły językowe trójmiasto

Ostatnie komentarze
  1. Kubaczyk Kamil

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe