Na jakie ulgi i zmiany będą mogli liczyć przedsiębiorcy w 2018 roku?

Nowy rok przynosi spore zmiany w zakresie przepisów prawa podatkowego. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. Konstytucji dla biznesu, która ma nieco odciążyć przedsiębiorców od niektórych obowiązków. Zobaczmy, jakie zmiany czekają małe, średnie i duże firmy w tym roku.

Jedno konto ZUS

Zmiana ta upraszcza sposób przekazywania obowiązkowych składek ZUS. Do niedawna przedsiębiorca miał obowiązek wykonywania kilku pomniejszych przelewów na różne numery kont bankowych. To z kolei przysparzało wielu problemów, m.in. było czasochłonne, a także dawało więcej okazji do pomyłek, np. przy wpisywaniu numeru konta. Obecnie problem ten rozwiązano, ustanawiając dla każdego pracodawcy jeden numer rachunku bankowego, na który muszą co miesiąc przelewać określone kwoty. Płatnik składek ZUS otrzyma unikalny numer konta drogą listowną.

Jednolity Plik Kontrolny

Rząd premiera Morawieckiego, chcąc ukrócić nadużycia związane z wyłudzeniami zwrotu podatku VAT, postanowił uszczelnić ewentualne wycieki, nakładając na przedsiębiorców obowiązek comiesięcznego wysyłania do właściwego sobie urzędu skarbowego. Za niewysłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego grozi kara finansowa. Raport należy przesyłać do 25. dnia miesiąca, najlepiej z wykorzystaniem specjalnie do tego celu stworzonej platformy jpk.mf.gov.pl.

Pół roku bez ZUS

Przedsiębiorcy, którzy założą jednoosobową działalność gospodarczą po 31 marca bieżącego roku i spełnią zakładane kryteria, będą przez pierwsze pół roku prowadzenia firmy zwolnione z obowiązkowych składek ZUS. Rząd ma nadzieję, że dzięki temu pomysłowi początkujący przedsiębiorcy będą mieli większe szanse na utrzymanie się na rynku. Warto dodać, że ulgą objęte będą te osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej. Ulgą na start nie zostaną również objęci ci przedsiębiorcy, którzy zamierzają świadczyć usługi identyczne do tych, które do tej pory świadczyli na rzecz swojego pracodawcy, a który teraz stanie się jego klientem.

Osoby poszukujące sprawdzonego biura rachunkowego mogą skorzystać z usług firmy https://fintaxis.pl/oferta/biuro-rachunkowe/.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe