Odzież ochronna w pracy – w jakich zawodach jest konieczna?

W wielu zakładach pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom nie tylko odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych, ale również wszystkie niezbędne akcesoria czy sprzęt, który nie tylko jest potrzebny do pracy, ale również ma zapewnić podwładnemu bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy dopiero zaczynamy świadczyć pracę na rzecz konkretnego pracodawcy. Jeśli nie dostarczy on nam narzędzi oraz środków ochrony, nie mamy obowiązku pracy i możemy odmówić wykonania polecenia.

Szukanie pracy bardzo często wiąże się z wieloma tygodniami czy miesiącami przeglądania ofert pracy w internecie, gazetach czy w urzędach pracy. Dobrym rozwiązaniem dla osób szukających zatrudnienia mogą być ogłoszenia praca, gdzie można znaleźć sporo ogłoszeń z różnych branż i w różnych lokalizacjach. Warto odpowiadać na te ogłoszenia, które faktycznie nas interesują i w przypadku których spełniamy wszystkie wymagania. Wtedy mamy duże szanse, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, a w jej efekcie otrzymamy zatrudnienie na stanowisku, do którego mamy wykształcenie czy kwalifikacje.

Kiedy mamy prawo domagać się odzieży roboczej?

W wielu branżach wykonywanie obowiązków zawodowych wiąże się z pracą w warunkach trudnych, uciążliwych, a czasem nawet niebezpiecznych. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom wszelkich możliwych środków ochrony, w tym także odzieży roboczej, która chroni przed zabrudzeniem, zapyleniem, działaniem szkodliwych substancji czy różnego rodzaju urazami. Najczęściej odzież robocza jest potrzebna w różnych zakładach produkcyjnych, w których praca odbywa się przy specjalistycznych maszynach, z użyciem różnego rodzaju urządzeń. Odzież robocza jest również potrzebna, gdy pracujemy w warunkach bardzo niskich lub bardzo wysokich temperatur, a także na wysokościach. W odzież robocza pracownik powinien być zaopatrzony już pierwszego dnia pracy. Jeśli pracodawca o to nie zadba, nie mamy obowiązku zaczynać pracy do momentu, gdy nie będzie ona dla nas bezpieczna.

Pracownik nie musi płacić za odzież do pracy

O odzież roboczą pracownik nie musi i nie powinien martwić się na własną rękę, jest to bowiem zadanie pracodawcy. Zdarza się w niektórych firmach, że pracownicy na własną rękę i za własne pieniądze muszą kupować poszczególne elementy odzieży roboczej, jednak nie jest to zgodne z prawem i pracodawca nie ma prawa wymagać tego od pracowników. Zdarza się czasem, że koszty odzieży roboczej są odciągane od pierwszej wypłaty, co również nie powinno mieć miejsca i trzeba takie sytuacje natychmiast wyjaśniać. Jeśli pracodawca nie widzi niczego złego w odciąganiu od pensji kosztów odzieży roboczej, pracownicy nie powinni nad tym przechodzić do porządku dziennego, tylko od razu zgłaszać to odpowiednim organom, przede wszystkim inspekcji pracy. Jeśli firma, która w sposób nieuczciwy traktuje pracowników będzie musiała zapłacić grzywnę czy przejść kilka skrupulatnych kontroli, z pewnością w przyszłości będzie dbała o to, by wszystkie prawa pracowników były przestrzegane.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe