Organizacja transportu ponadgabarytowego – jak zgodnie z przepisami przygotować transport ponadgabarytów?

Czasem musimy przetransportować ładunek o większych rozmiarach i masie niż standardowe. A ponieważ nie wszystkie drogi są dostosowane do takiego przewozu, rodzi to problemy nie spotykane w przypadku zwyczajnego transportu. Jak sobie z nimi poradzić?

Na czym polega transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy jest przewozem takich ładunków, których wymiary przekraczają prawnie określone normy dla poruszających się po drogach pojazdów. Żeby więc wiedzieć, czy właśnie z takim rodzajem transportu mamy w konkretnym przypadku do czynienia, trzeba zaznajomić się z owymi normami.

Mówimy tu mianowicie o ładunkach o wysokości ponad 4 metrów, szerokości większej niż 2,5, długości przekraczającej 16,5 lub 18,5, w zależności od tego, czy pojazd do przewozu jest wyposażony w naczepę czy przyczepę. Jeżeli masa towaru przekracza 42 tony, również mamy do czynienia z transportem ponadgabarytowym.

Jakiego rodzaju mogą to być towary? Jak można się dowiedzieć na fracht.pl/oferta/rodzaj/transport-ponadgabarytowy/, transport ponadgabarytowy to przede wszystkim przewóz stalowych konstrukcji, sprzętu budowlanego, kontenerów, silosów, maszyn rolniczych, samochodów i jachtów. Nierzadko są to także różnego rodzaju urządzenia przemysłowe, czy elementy infrastruktury, jak wieże i przęsła mostowe.

Jak przygotować się do przewozu towarów ponadgabarytowych?

Na sam początek ważną kwestią jest otrzymanie specjalnego pozwolenia. Towarów ponadgabarytowych nie można przewozić bez wcześniejszego złożenia odpowiedniego wniosku i uzyskania jego akceptacji.

Inna kluczowa sprawa to wybór odpowiedniego środku transportu. Trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że nie każda droga jest przystosowana do tego typu przewozu, dlatego często konieczny jest wybór transportu mieszanego, odbywającego się nie tylko po drogach, lecz również rzekach czy morzach. W każdym razie całą trasę trzeba szczegółowo określić. W przewozie ponadgabarytowym nie ma wiele miejsca na elastyczność i swobodne zmienianie trasy już w trakcie przewozu.

Ładunek ponadnormatywny nakłada na nas pewne ograniczenia. Na przykład do korzystania z niektórych dróg dopuszcza się tylko pojazdy o określonej sile nacisku na jezdnię. Oczywiście pojazd z ładunkiem ponadgabarytowym może tę wartość przekraczać. Inną przeszkodą na trasie mogą być tunele o niskiej wysokości, które uniemożliwią przejazd z ładunkiem ponadnormatywnym. Planując trasę przewozu trzeba mieć to wszystko na uwadze.

W jaki sposób przewozić ładunki ponadgabarytowe?

Gdy w grę wchodzą towary o większych gabarytach, pewnych trudności może nastręczać już sam załadunek. Dlatego warto posiłkować się niskopodwoziowymi naczepami wyposażonymi w rampy najazdowe. Trzeba oczywiście wcześniej odpowiednio do ładunku dobrać naczepę pod względem jej ładowności. Istnieją też naczepy przeznaczone specjalnie do przewozu konkretnych maszyn – warto na to zwrócić uwagę.

Oczywiście sprawą najwyższej wagi jest zapewnienie przewożonym towarom bezpieczeństwa. W tym celu najlepiej, żeby wybrany przez nas pojazd miał dodatkowe uchwyty, które pomogą je lepiej zabezpieczyć. Właściwie zabezpieczony ładunek to taki, który nie będzie się zsuwał podczas jazdy.

Równie ważne jest rozmieszczenie go w taki sposób, aby żadne jego elementy nie wystawały poza pojazd. Jeśli już jednak nie uda się tego uniknąć, wówczas koniecznością jest odpowiednie oznaczenie go.

Ostatnie komentarze
  1. Adam
  2. Zygmunt

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe