Poczucie humoru, sarkazm, praca – cienka granica i duże ryzyko – jak to pogodzić?

Rabin, ksiądz i gwiazda filmów dla dorosłych wkraczają do baru… jeśli uważasz, że żart z takim wstępem to odpowiedni humor w Twoim miejscu pracy, prawdopodobnie nie zwracasz wystarczającej uwagi na to, co się dzieje wokół ciebie… Więc, co uważa się za właściwy rodzaj humoru i czy sarkazm jest atrakcyjną opcją?

Dobre poczucie humoru to sposób na pozostawienie niezapomnianego lub trwałego wrażenia np. jeśli twój e-mail lub list motywacyjny znajduje się wśród stosu innych kandydatów, właściwe wykorzystanie humoru może sprawić, że się wyróżnisz. Zatem spraw, by miało to znaczenie: nie wpadaj w żart lub emotikony dla samego efektu, kawały w tym kontekście powinny być niewymuszone i naturalne.

Użyj humoru jako narzędzia

Humor to świetny sposób na odwrócenie sytuacji i zwycięstwo nad współpracownikami i klientami. Nikt nie chce spędzać czasu w towarzystwie smutnych ludzi – wszyscy uwielbiają spędzać czas blisko optymistycznego, zabawnego człowieka. Nawet najtrudniejszą sytuację można naprawić przez śmiech – dlatego jeśli masz gorszy dzień i ważne biznesowe spotkanie, wpraw się w dobry nastrój zaglądając na http://kawaly.tja.pl/.

Ale pamiętaj nie przesadzaj z tym humoem w e-mailu: jeśli nie znasz kogoś osobiście, staraj się zachować profesjonalne podejście. To dobrze wpłynie na przyjazną atmosferę, pomimo iż niektórym wydaje się iż profesjonalne e-maile są mniej atrakcyjne. Relacje w pracy sąt po prostu zbyt ryzykowne np. możesz trafić w kogoś zły dzień, albo ktoś może coś źle odczytać, a to jest po prostu krępujące i czasochłonne.

Natomiast sarkazm może być strzałem w kolano. Zanim dodasz coś sarkastycznego do rozmowy, zastanów się ostrożnie: czy w ogóle znasz tę osobę? Czy masz wspólnych znajomych lub kolegów, którzy pozwolą Ci dowiedzieć się więcej na temat czyjejś wrażliwości? To skomplikowany proces i zbyt wrażliwy dla środowiska pracy.

Oto pomocne wskazówki, które dodadzą więcej humoru w pracy lub w e-mailach:

* Jeśli nie jest to sytuacja formalna, możesz spróbować pisać tak, jak mówisz, używając myślników (-) lub interpunkcji, które podkreślą, że nie mówisz poważnie.
* Mniej znaczy więcej. Chcesz sprawić, by Twoi rozmówcy chcieli więcej, zostali z poczuciem zaciekawienia – nie nadużywaj więc swojego poczucia humoru już na samym wstępie.
* Unikaj kontrowersyjnych tematów, szczególnie z kimś, kogo naprawdę nie znasz – może to rozpraszać i możesz przypadkowo kogoś urazić.
* Jeśli wysyłasz notatkę z podziękowaniami i jest coś, co możesz wykorzystać ze spotkania z odrobiną humoru, to może być naprawdę skuteczne i umieścić fajny akcent, który być może zachęci kogoś mocniej do podejmowania z Tobą relacji biznesowych.

Podsumowując, w kontekście środowiska pracy – między wyważonym poczuciem humoru a sarkazmem istnieje cienka granica, dlatego trzeba pamiętać iż zawsze jest ktoś, kogo można niechcący obrazić, dlatego też w zależności od sytuacji musisz ocenić plusy i minusy ryzyka. Liczy się przede wszystkim profesjonalne podejście – o tym absolutnie nie można zapominać.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe