Praca psychologa – czy to zawód z przyszłością?

Kierunki psychologiczne na najlepszych uczelniach w Polsce są od kilkunastu lat mocno oblegane. Tyle młodych osób chce zostać psychologami, że nierzadko na jedno miejsce jest ponad 20 kandydatów. Czy jednak faktycznie zawód psychologa ma przyszłość i jest dobrym kierunkiem na przyszłość?

Na rynku edukacji i pracy można zauważyć pewną rotacyjność – gdy przez kilka lat jest boom na jakiś kierunek studiów, to po pewnym czasie okazuje się, że rynek jest wypełniony specjalistami i zapotrzebowanie na nich zdecydowanie spada. Wtedy też spada zainteresowanie danymi kierunkami studiów. Jest jednak wiele wyjątków od tej niepisanej reguły, a jednym z nich jest zawód psychologa. Choć jeszcze do niedawna kojarzył on się jedynie z terapią prowadzoną w zaciszu gabinetu czy w gabinecie szpitalnym, aktualnie wykształcony i doświadczony psycholog ma o wiele więcej możliwości zawodowych. Oprócz gabinetów czy przychodni, psychologowie pracują dziś także w korporacjach, najczęściej jako specjaliści od zatrudnienia, od szkoleń z kompetencji miękkich czy jako coachowie biznesu.

Dziś już nikt nie wstydzi się wizyty u psychologa

Zapotrzebowanie na psychologów wiąże się w dużym stopniu z rosnącą świadomością społeczeństwa. Jeszcze kilkanaście lat temu wizyta u psychologa czy terapeuty była powodem do wstydu, wiele osób nie decydowało się więc korzystać z profesjonalnej pomocy w obawie przez pewnego rodzaju społeczne napiętnowanie. Aktualnie jesteśmy bardziej świadomi i zdajemy sobie sprawę, że problemy, z jakimi udajemy się do specjalistów dalekie są w większości przypadków od chorób psychiatrycznych. Im więcej osób decyduje się na korzystanie z usług psychologa, tym większe staje się też zapotrzebowanie na tego typu profesjonalne usługi.

Pracy dla psychologów jest sporo

Psychologowie mają dziś całe spektrum możliwości zawodowych. Mogą prowadzić terapie indywidualne lub grupowe, pracować z osobami uzależnionymi, z parami, z dziećmi czy z osobami wychowanymi w rodzinach dysfunkcyjnych. Im lepsza specjalizacja, tym lepiej – psycholog, który jest od wszystkiego, może się okazać nie do końca kompetentny w leczeniu i wspieraniu konkretnych problemów. Terapia dda jest dobrym przykładem terapii prowadzonej dla osób z konkretnymi problemami. Prowadzą ją profesjonaliści wyspecjalizowani w leczeniu tych konkretnych problemów.

Dobrze jest mieć konkretną specjalizację

Warto więc zauważyć, że samo wykształcenie psychologiczne nie wystarczy, by być dobrym terapeutą. Konieczny jest nieustanny rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji w tym kierunku, w którym młody psycholog widzi swoją zawodową przyszłość. Niektórzy specjaliści decydują się na psychologię kliniczną, inni idą w terapię par czy uzależnień, jeszcze inni wybierają psychologię sportową. Wybór jest spory, warto jednak dokonać go jak najwcześniej, by jak najszybciej zacząć zdobywać doświadczenie zawodowe w konkretnej specjalizacji.

Ostatnie komentarze
  1. Majka

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe