Pracowałeś za granicą? Nie zapomnij o zwrocie podatku

Obecnie rynek pracy jest na tyle rozbudowany, że młodzi ludzie nie są uzależnieni jedynie od opcji krajowych. Możliwości szybszego zarobku na swoje priorytety z każdym rokiem przybywa. Nie dziwi wtedy fakt, że coraz więcej młodych ludzi w swoich planach ma wyjazd za granicę – głównie do Niemiec, w przerwie między semestrami lub zaraz po ukończeniu studiów.

Szybszy zarobek, lepsze perspektywy

Wielu wychodzi z założenia, że praca za granicą przyniesie więcej i szybciej. Poniekąd jest to prawda. Jedziemy szukając możliwości szybkiego zarobku oraz podreperowania budżetowej dziury. W efekcie stale rosnącego zainteresowania opcji przybywa. Nie są to tylko oferty sezonowe, chociaż tych jest najwięcej. Wielu młodych ludzi decyduje się zostać przez dłuższy czas, by zdobyć niezbędne doświadczenie w zagranicznych firmach oraz odłożyć na swoją przyszłość po powrocie do kraju.

Jednak po powrocie trzeba odprowadzić podatek. Nie oznacza to, że nie można na tym zyskać. Zwrot podatku z Niemiec za pracę jest opcją, o której trzeba pamiętać. Pracując za granicą, po powrocie można otrzymać niejednokrotnie pokaźny (a z pewnością wyższy niż na krajowych realiach) zwrot – dodatkowe fundusze zawsze się przydadzą. Zwrot podatku z Niemiec to formalność, jednak nie każdy korzysta z tej możliwości z powodu różnic w przepisach. Mówiąc krótko nie mamy czasu w codziennym zabieganiu na sprawdzenie co, jak i do kogo zanieść. W efekcie dodatkowe świadczenia nam umykają.

Zwrócić się do specjalistów

Im większe zainteresowanie młodych ludzi opcjami pracy za granicą, tym wyraźniejsza odezwa ze strony rynku. W ostatnich latach znacznie przybyło firm, które pomogą uzyskać zwrot podatku z Niemiec oraz innych krajów, do których jechało się w celach zarobkowych. Firm jest sporo, jednak zanim zdecydujemy się na wybór lepiej zrobić dobry wywiad. Po okresie pracy sezonowej ofert na rozliczenia oraz uzyskanie zwrotów z pracy za granicą namnoży się. Nie warto działać tu pospiesznie, wybranie specjalisty powinno chwilę zająć. Decydowanie się na pierwsze lepsze ogłoszenie lub drastyczne cięcie kosztów i wybieranie najtańszej usługi jest najlepszą drogą żeby stracić, a nie zyskać.

Do pracy za granicę jeździmy coraz częściej, nie tylko na sezon. Wielu młodych ludzi już na początku nauki zakłada karierę w innym kraju. Warto jednak pomyśleć nad zabezpieczeniem, gdyby plan A się nie udał. Kiedyś możliwe, że będzie trzeba wrócić. Warto wtedy upomnieć się o swoje i uzyskać należny zwrot. Dodatkowe fundusze pozwolą lepiej wystartować – w końcu nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

 

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe