Projektowanie nowoczesnego miejsca pracy

W dobie rozwoju nowoczesnych metod pomiarowych i badań stanowiska pracy w biurze projektuje się zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomia to dziedzina wiedzy, którą stosuje się do optymalnego przystosowania stanowiska do potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka.

Prawidłowe zaprojektowanie ergonomicznego stanowiska pracy wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu antropometrii. Znajomość i wykorzystanie wymiarów antropometrycznych człowieka pozwala w taki sposób zaprojektować stanowisko pracy, aby było wygodne i funkcjonalne, lecz także zapewniało bezpieczeństwo i higienę podczas wielu godzin pracy. Na portalu https://www.ergoexpert.pl/ znajdą Państwo wiele wskazówek dotyczących ergonomicznych stanowisk pracy oraz szeroki wybór mebli wykonanych zgodnie z zasadami ergonomii w trosce o zdrowie i komfort pracy każdego pracownika.

Projektowanie prawidłowego rozmieszczenia wyposażenia na stanowisku pracy ma na celu zapewnienie pracownikom optymalnej pracy, co oznacza, że poszczególne elementy wyposażenia powinny znajdować się w miejscu dogodnym dla niego zasięgu rąk (obszar pracy) i w dogodnej pozycji ciała. Dzięki takiemu zaplanowaniu stanowiska pracy każdy pracownik może wykonywać poszczególne czynności swobodnie i bez zbytniego wysiłku.

Wykorzystanie antropometrii w ergonomii

Antropometria polega na badaniu i porównaniu wymiarów poszczególnych części ludzkiego ciała, m.in. długości kości, objętości i wielkości czaszki i głowy, proporcji i masy ciała. Pomiary te są zestawienie, poddawane analizie i uwzględniane m.in. w przemyśle meblowym, aby określić wielkość i wysokość mebli i optymalnie dostosować je do użytkowników.

Wykorzystanie tych danych umożliwia ustalenie wielkości przestrzeni niezbędnej do pracy, odpowiednich rozmiarów blatów biurek i szafek, wysokości i rozmiarów krzeseł biurowych z uwzględnieniem siedzisk i oparć oraz wszelkich urządzeń w biurze. Niezwykle ważne jest także właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów i urządzeń względem siebie i względem użytkownika.

Projektowanie ergonomiczne

Ergonomia obejmuje wszelkie działania mające na celu opracowanie optymalnego stanowiska pracy. Ze względu na znaczne różnice między ludźmi nie jest to w pełni możliwe. Nie można stworzyć mebli i innych elementów wyposażenia biura dla 100% pracowników. Z tego względu projektowanie ergonomiczne uwzględnia skalę centylową, która wyznacza odpowiedni przedział wartości między 5 i 95 centylem. W związku z tym założeniem prawidłowo zaprojektowana struktura przestrzenna stanowiska pracy została dostosowana do wymiarów ciała przynajmniej 90% populacji użytkowników, czyli zapewnia tym osobom bezpieczne i wygodne warunki pracy.

Często w projektach mebli i innych urządzeń tworzących stanowisko pracy uwzględnia się możliwość regulacji pewnych elementów. Możliwość regulowania wysokości krzesła biurowego i stopnia nachylenia oparcia, jak również wysokości szafek, a nawet blatów biurka w pewnej mierze wyrównuje indywidualne różnice, choć zazwyczaj względy ekonomiczne i technologiczno-konstrukcyjne ograniczają możliwość pełnej adaptacji parametrów stanowiska do indywidualnych wymiarów pracownika.

Ostatnie komentarze
  1. Majka

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe