Reklamy świetlne – najskuteczniejszy sposób reklamy nie tylko na Boże Narodzenie

115424476-the-reader-city-light-poster-berlinale-exchanging

Czas świąteczny wizerunkowo kojarzy nam się z mnóstwem charakterystycznych dekoracji, bogato zdobionymi witrynami sklepowymi, różnokolorowymi iluminacjami świetlnymi oraz wielkimi choinkami umieszczanymi w centralnych punktach galerii handlowych. W tym charakterystycznym okresie znalezienie firmy, która nie umieściłaby choćby drobnego akcentu bożonarodzeniowego, niemalże graniczy z cudem. Jest to starannie przemyślana strategia marketingowa, którą coraz częściej stosuje się również poza tym sezonem wczesnozimowym. Warto jednak dowiedzieć się, w czym dokładnie tkwi tajemnica jej sukcesu.

Historia w pigułce

Choć ciężko w to uwierzyć, reklama świetlna zadebiutowała prawie 120 lat temu! Miało to miejsce w Paryżu na przełomie XIX i XX wieku. Zastosowano w niej neon z wykorzystaniem szklanych rurek wypełnionych gazem, które pozwalały uzyskać czerwoną barwę. Ich odpowiednie kształty i wymiary były możliwe do uzyskiwania dzięki wcześniejszemu ogrzaniu. Wymagało to pracy ręcznej wykwalifikowanych rzemieślników.

Kolejne dziesięciolecia przyniosły dynamiczny rozwój tej technologii. Opatentowano nowe wynalazki, jak np. lampa neonowa, a nowoodkryta wówczas forma promocji z powodzeniem zaczęła docierać do innych krajów. Do dzisiaj zachowała się w kilku światowych metropoliach, tj. Las Vegas, Tokio czy Hongkong. Za sztandarowy przykład jej udanego wykorzystania uchodzi nowojorski Times Square, na którym uruchomienie jednej takiej reklamy wiąże się z koniecznością zainwestowania nawet kilkudziesięciu milionów dolarów.

W Polsce została ona upowszechniona w czasach PRL-u, u schyłku lat 50. Instalowano ją m.in. na elewacjach budynków instytucji państwowych, prywatnych przedsiębiorstw, sklepów, hoteli, kawiarni, restauracji, kin i innych miejsc związanych z kulturą. W projektowaniu reklam neonowych udział brali także uznani graficy, co podkreślało ogromny prestiż miejsc, które były nimi ozdabiane. Ich dominacja trwała do lat osiemdziesiątych, kiedy to rozpoczęto popularyzowanie nowych strategii wizerunkowych, zwłaszcza reklam drukowanych i outdoorowych. W dzisiejszych czasach największą rolę odgrywa oświetlenie LED.

Z perspektywy czasu można powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Niektóre reklamy świetlne urastają wręcz do rangi sztuki, co zaowocowało otwarciem Muzeum Neonów. Od 5 lat stanowi ono bardzo interesującą atrakcję turystyczną Warszawy. Wszystkie zgromadzone tam zbiory zostają poddane profesjonalnej renowacji i dokumentacji.

Najważniejsze zalety

Jej najczęściej podkreślanym walorem jest niemal stuprocentowa zauważalność. O ile statyczne formy promocji mogą być pomijane przez przeciętnego konsumenta, reklama świetlna mocno przyciąga uwagę odbiorcy, który skupia się na przekazywanych do niego treściach. Ponadto jako jedyna strategia promocyjna daje możliwość wyróżnienia przedsiębiorstwa w godzinach nocnych. Jest to niezwykle przydatne w miesiącach jesiennych i zimowych, kiedy zmrok zapada już w porach popołudniowych. Przypada to akurat na okres świąteczny oraz noworoczny, związany z częstymi wyprzedażami kolekcji. Poza tym to idealne rozwiązanie dla firm świadczących usługi przez całą dobę, tj. stacje benzynowe, hotele czy wybrane apteki i sklepy.

Wymieniona technologia LED przynosi jeszcze więcej korzyści reklamie świetlnej, która do pewnego momentu uchodziła za stosunkowo drogą w produkcji i eksploatacji. Jako nowa forma podświetlania całkowicie eliminuje ten problem. Jej energooszczędność sprawia, że opłaty za zużycie prądu nie powinny nadwyrężać firmowego budżetu, a wysoka jakość i niezawodność gwarantują działanie nawet przez kilkadziesiąt lat.

Mimo wyraźnego rozwoju techniki świetlnej i jej zastosowania w dziedzinie promocji, kwestia poprawy wizerunku firmy nie uległa żadnym zmianom. Korzystające z niej firmy mają lepszą opinię
w swoich branżach, a także docierają do większego grona konsumentów. Okazuje się, że inwestycja w reklamę z wykorzystaniem dużych możliwości techniki LED zwraca się z dużą nawiązką.

Artykuł na temat historii reklam świetlnych opracowaliśmy wspólnie z serwisem http://dreampromotion.pl/

Ostatnie komentarze
  1. Kamil

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe