Rodzaje znaków drogowych

Znaki drogowe są tak powszechne, że często nawet nie zwracamy na nie uwagi podczas poruszania się po drogach. Tymczasem każdy znak drogowy jest stawiany w konkretnym celu. Warto na nie spoglądać nawet wtedy, gdy daną droga poruszamy się codziennie. Jeżdżenie na pamięć to jeden z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców.

Najwięcej o znakach drogowych mogą powiedzieć przyszli kierowcy, którzy właśnie uczą się do egzaminu na prawo jazdy lub dzieci, które w szkole przygotowują się do zdobycia karty rowerowej. Pozostała część społeczeństwa wiedzę o znakach ma opanowaną jedynie w stopniu dobrym. Tymczasem jest ona przydatna nie tylko kierowcom, którzy na co dzień poruszają się po drogach.

Różne rodzaje znaków na drogach

Znaki drogowe są różnego typu i mają różne przeznaczenie, różnią się też pod względem wyglądu. Znaki ostrzegawcze to odwrócone żółte trójkąty z czerwoną obwódką. Ich zadaniem jest ostrzeganie o potencjalnych zagrożeniach czy sytuacjach wyjątkowych, jakie mogą nas spotkać na drodze w najbliższym czasie. Znaki zakazu informują o obowiązujących w danym miejscu zakazach, między innymi zakazie wjazdu czy postoju. Są one okrągłe i czerwone, a symbole na nich umieszczone mają kolor biały. Poza znakami ostrzegawczymi i zakazu na drogach funkcjonują również znaki nakazu, mające kształt niebieskich kół z białymi symbolami oraz znaki informacyjne, również niebieskie, ale w kształcie kwadratów czy prostokątów.

Kto sporo zapomniał, powinien przejrzeć wszystkie znaki

Niektóre znaki drogowe są tak popularne, że automatycznie wiemy, co dokładnie oznaczają i stosujemy się do nich. Czasem zdarzają się również znaki, które stosowane są dosyć rzadko. Wielu kierowców może mieć z nimi problem, szczególnie jeśli prawo jazdy robili dosyć dawno. Warto więc raz na jakiś czas powrócić do czasów, gdy uczyliśmy się do egzaminu na prawo jazdy i przejrzeć sobie wszystkie znaki drogowe oraz sprawdzić, co dokładnie znaczą. Wiedzę o znakach drogowych powinny również przypomnieć sobie osoby, które – co prawda – mają od dawna prawo jazdy, ale nie jeździły własnym autem od lat. Warto wtedy wrócić do podstaw, zanim siądziemy za kółkiem i wyjedziemy na drogi. Im więcej wiedzy, tym większe bezpieczeństwo w praktyce.

Znaki drogowe muszą być praktycznie niezniszczalne

Aby znaki drogowe spełniały swoją rolę informacyjną i pomagały kierowcom w poruszaniu się po drogach, powinny być przede wszystkim solidnie wykonane, odpowiednio umieszczone w taki sposób, aby nie odkształcały się ani nie upadły. Ważny jest również materiał, z jakiego wykonane są same tablice. Musi on być trwały, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Niemal wszystkie znaki znajdują się na otwartej przestrzeni i bywają pod wpływem wody deszczowej, silnego mrozu czy palącego słońca. Nawet wtedy nie powinny tracić kolorów i zawsze być czytelne.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe