Różnice między zadatkiem a zaliczką

Każdy z nas słyszał o zadatku i zaliczce. Kiedy jednak stosujemy jedno, a kiedy drugie? Czy w obu przypadkach w razie niepowodzenia, pieniądze przepadają? Kiedy mamy szanse na ich odzyskanie?

To pytania, które zadaje sobie niemal każdy przy różnego rodzaju umowach. Nic dziwnego, że wiele osób ma z tym zagadnieniem problem. Oba pojęcia często błędnie, stosowane są zamiennie. Z tego powodu mamy problem z odróżnieniem obu form. Należy pamiętać, że zadatek i zaliczka, to dwie zupełnie inne rzeczy. Zapamiętanie tego faktu może pomóc w uniknięciu przykrych sytuacji.

ZADATEK TO NASZ WKŁAD W INWESTYCJĘ

Zadatek można uznać za nasze zabezpieczenie wywiązania się z umowy. Jeśli jesteśmy osobą, która wnosi taką opłatę, zobowiązujemy się i jednocześnie mamy motywację do dokończenia transakcji. Jeśli natomiast jesteśmy stroną, która zadatek otrzymuje, zyskujemy gwarancję, że osoba z którą prowadzimy interesy, traktuje nas poważnie.  Zadatek nie jest częściową opłatą i nie podlega zwrotowi. Tę formę stosuje się, w przypadku, gdy w grę wchodzą wartościowe transakcje, np. nieruchomości. Istotna jest również informacja, że jeśli to osoba przyjmująca zadatek, zrezygnuje ze sprzedaży, w ramach rekompensaty otrzymamy dwukrotność wpłaconego zadatku. Od każdej reguły jest jednak wyjątek. Obie strony transakcji mogą ustalić wcześniej, że jeśli transakcja nie dojdzie to skutku, to zadatek zostanie zwrócony bez podwojenia jego sumy osobie, która go wpłaciła.

Zadatek jest formą płatności, która musi znaleźć się na umowie pomiędzy obiema stronami. Najczęściej w takiej sytuacji podpisuje się umowę przedwstępną. Jeśli w dokumencie nie istnieje zapis o żądaniu wpłacenia zadatku, to każda wpłacona suma, jest uważana za zaliczkę, która podlega zwrotowi. Co ważne, zadatek nie musi mieć formy pieniężnej. Może być nim również samochód, rower lub inna wartościowa ruchomość.

ZALICZKA PODLEGA ZWROTOWI

Zaliczka uznawana jest za wstępną, częściową opłatę za dany towar lub usługę. Daje ona sprzedawcy gwarancję, że jesteśmy na poważnie zainteresowani doprowadzeniem transakcji do końca. Na jej podstawie, dana firma może, np. specjalnie dla nas importować z zagranicy jakiś sprzęt, części lub inny produkt. Zaliczka wpłacana jest na poczet zamówienia. Zaletą zaliczki jest to, że jest zwrotna w większości, jeśli nie w 100%.W sytuacji, gdy zamówimy jakiś produkt, który jest w danej chwili niedostępny w sklepie, sprzedawca może specjalnie dla nas zająć się jego sprowadzeniem, np. po wpłaceniu zaliczki. Jako klienci, możemy oczywiście, wycofać się ze złożonego zamówienia. Jeśli nie wyklucza tego umowa ze sklepem, sprzedawca może z zaliczki potrącić sobie opłatę za koszty, które musiał ponieść w związku ze sprowadzeniem naszego zamówienia.

Jeśli masz wątpliwości związane z tym tematem, zapraszamy do kontaktu. Radca prawny Wrocław z kancelarii Securum chętnie wyjaśni Ci wszystkie zawiłości dotyczące zaliczek i zadatków. Nasz prawnik Wrocław może przygotować również odpowiednią umowę przedwstępną, w której zamieści klauzulę dotyczącą konieczności uiszczenia zadatku.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe