Rozsądne inwestowanie – jakie ryzyko niosą za sobą fundusze inwestycyjne?

Wysokie zarobki, tendencja do oszczędzania i chęć pomnożenia majątku często skłaniają nas do myślenia o inwestycjach. W ich ramach możemy wybrać nieruchomości, giełdę papierów wartościowych i oczywiście fundusze inwestycyjne. Te ostatnie, łatwo dostępne i dobrze uregulowane prawnie zyskują ogromną popularność wśród początkujących inwestorów.

Co musisz wiedzieć?

Fundusze inwestycyjne to forma prawna, zarządzana przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Polega ona na wpłacaniu odpowiedniej sumy pieniędzy, które następnie niejako przekształcają się w jednostki uczestnica. Im jest ich więcej, tym wyższe mogą być nasze zyski. Nad każdym funduszem czuwają zarządzający. Są to wykwalifikowani analitycy, którzy zbierają dane i na ich podstawie podejmują decyzje. Jak widać, decydując się na fundusz inwestycyjny, nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy. Wszystkim zajmą się za nas eksperci.

Dlaczego warto?

Inwestowanie w fundusze ma wiele zalet. Najważniejszą jest wcześniej już wspomniana pomoc osób znających się na finansach. Nie musimy dokładnie znać wszystkich zasad panujących rynkiem, wystarczy wpłacić pieniądze i pozwolić, by analitycy działali. Dodatkowo dużym plusem są wysokie zyski. Jeśli zdecydujemy się na dłuższe inwestycje, mamy większą szansę na to, że ostatecznie uda nam się zarobić.

Na co uważać?

Niestety, podobnie jak w przypadku każdych inwestycji, także fundusze inwestycyjne niosą za sobą pewne ryzyko. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze danego funduszu musimy go dokładnie sprawdzić. Mimo tego, że dalszym działaniem zajmie się w naszym imieniu zarządzający, powinniśmy wiedzieć w co dokładnie będziemy inwestować. Dobrze jest także sprawdzić jak wysokie będą dodatkowe opłaty w danym funduszu inwestycyjnym. Mowa oczywiście o prowizjach, które mogą wynosić nawet 5%. Jest to całkowicie normalna kwestia, osoby które zarządzają budżetem muszą dostać wynagrodzenie, naliczane właśnie z prowizji. W niektórych przypadkach możemy się także natknąć na opłaty manipulacyjne.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe