System wynagrodzeń w hotelach – na czym się opiera?

Szukasz pracy w hotelu? Zanim zaczniesz wysyłać CV i pójdziesz na rozmowę o prace, warto poznać, jak wygląda system wynagrodzeń w hotelach i na jakie zarobki można liczyć. Trzeba też pamiętać, że każdy pracodawca może mieć nieco inne podejście do kwestii wynagradzania, premiowania czy obliczania zarobków za pracę po godzinach.

Pracownicy hotelowi najczęściej pracują nieco dłużej niż na normalnym etacie. W większości hoteli zmiany są 12-godzinne, rzadziej zdarzają się zmiany, które trwają standardowe 8 godzin. System wynagrodzeń również może być diametralnie różny. Oczywiście, warto liczyć się z tym, że im wyższej klasy hotel, tym można liczyć na wyższe zarobki. Nowy hotel Zakopane, oferujący usługi na wysokim poziomie i wyposażony w spora liczbę gwiazdek z pewnością zaoferuje lepsze warunki niż niewielki pensjonat w mało atrakcyjnej turystycznie miejscowości. Jeśli więc zależy nam na dobrym, stabilnym zatrudnieniu w renomowanym i sprawdzonym miejscu, warto wysyłać CV przede wszystkim do eleganckich, nowoczesnych obiektów, których właściciele dbają nie tylko o swoich gości, ale również o pracowników. I nic w tym dziwnego – od jakości pracy obsługi hotelowej zależy poziom zadowolenia gości i decyzja, czy wrócą w dane miejsce w przyszłości. Im lepiej zmotywowana obsługa, tym lepiej będzie wykonywać swoje obowiązki. A to przełoży się na wyższe zarobki dla właściciela obiektu.

Stawka godzinowa lub za miesiąc

hotel na heluW niektórych hotelach pracownicy zatrudniani są na klasyczne umowy etatowe z podstawową, niezmienną pensją, którą można powiększyć o dodatkowe premie. W innych miejscach zarobki są podawane za godzinę – im więcej godzin w miesiącu przepracujemy, tym wyższe będziemy mieć wynagrodzenie. Warto również pamiętać, że w hotelu wiele osób pracuje w godzinach nocnych, pracodawca powinien więc zadbać o to, by stawka za pracę w nocy była odpowiednio wyższa. Poziom zarobków w hotelach jest także różny w zależności od konkretnego stanowiska. Im stanowisko wymaga większych kwalifikacji i umiejętności, tym może liczyć na wyższe zarobki. Doświadczony szef hotelowej kuchni z pewnością będzie zarabiał sporo więcej niż osoba zatrudniona do prostych prac porządkowych.

Niektórzy mogą zarabiać także na napiwkach

W hotelach na wielu stanowiskach można również liczyć na dodatkowy dochód z napiwków. W skali miesiąca może to być kwota, która często zbliża się kwocie, jaką mamy na umowie o pracę. Są to zarobki nieobciążone żadnymi dodatkowymi przepisami, nie trzeba od nich odprowadzać podatku, są przekazywane do ręki. Na napiwki mogą liczyć przede wszystkim kelnerzy w hotelowej restauracji, boje hotelowi, a także bardzo często osoby zajmujące się sprzątaniem pokojów. Nawet, jeśli pracodawca nie oferuje zbyt wysokiej stawki, nie zawsze należy go skreślać i rezygnować z ubiegania się o pracę. Z napiwków można bowiem mieć co miesiąc całkiem przyzwoitą kwotę.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe