Własna firma ogrodnicza – wady i zalety takiego biznesu

raised_garden_beds

Jak każdy biznes, własna firma ogrodnicza, posiada zarówno zalety, jak i wady. O tym, czy podejmować się jej prowadzenia, należy decydować po przyjrzeniu się jej plusom i minusom oraz własnym umiejętnościom i preferencjom.

Z uwagi na dziedzinę, jaką jest ogrodnictwo, wydaje się być oczywiste, iż choć trochę powinniśmy znać się na temacie. Fachowe wykształcenie w zakresie ogrodnictwa z pewnością tylko nam pomoże. Jeśli brakuje nam wiedzy oraz nie posiadamy doświadczenia, choćby w prywatnym, przydomowym ogrodzie, nie ma sensu zakładać firmy ogrodniczej. To co obecnie jest szczególnie cenione przez klientów to fachowa wiedza i poradnictwo.

Ogrodnictwo nierozerwalnie i naturalnie związane jest z sezonowością. Zima jest raczej martwym sezonem. Chyba, że rozszerzymy swą działalność o usługi w zakresie roślinności domowej, prowadzenia kwiaciarni, czy sklepu ogrodniczego. Najwięcej pracy czeka nas w okresie wiosennym, kiedy przyroda budzi się do życia. W związku z tym będziemy potrzebowali zdecydowanie więcej rąk do pracy, niż zimą. W takich warunkach zatrudnienia ciężko o sprawdzonych, stałych pracowników. Należy się zastanowić, w jaki sposób przetrwać martwy sezon, kiedy firma przynosi zyski sezonowo.

Z uwagi na zakres prac, jakimi zajmuje się firma ogrodnicza, potrzebne będą nakłady finansowe na zakup niezbędnego sprzętu oraz materiałów wykorzystywanych podczas prac. Dodatkowo, nie są to wydatki jednorazowe na etapie rozpoczynania działalności, ale ponieważ narzędzia zużywają się, będzie trzeba na bieżąco je uzupełniać.

Konkurencja na rynku jest dość duża. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, iż wiele osób zajmuje się swoim ogrodem we własnym zakresie i nie korzysta z wykwalifikowanej pomocy, trzeba będzie zadbać o odpowiedni marketing oraz utrzymanie klienta. Wbrew pozorom, są to działania kosztowne i czasochłonne.

W celu ogarniania całości, dbania o rozwój firmy oraz bieżącą działalność, należy wykazać się zmysłem organizacyjnym. Nie bez znaczenia będą umiejętności, takie jak: systematyczność, zdolność planowania i przewidywania oraz motywowania pracowników.

Jednak, jeśli kochamy ogrodnictwo – kontakt z naturą, prace w terenie, efekty, które dają nasze działania w postaci pięknych ogrodów, pielęgnacje roślin, architekturę krajobrazu, warto poważnie zastanowić się nad takim biznesem. Jeśli obawiamy się, że nie podołamy, można zacząć na niewielką skalę, tylko w ograniczonym zakresie i w miarę pozyskiwania nowych klientów, rozwijać firmę. Małe kroczki to najlepszy sposób na osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie. Braki w zakresie fachowej wiedzy można zawsze uzupełnić ma specjalistycznych kursach, czy szkoleniach. Dobrych pracowników nie znajdziemy inaczej, niż poprzez sprawdzenie ich umiejętności i pracowitości w praktyce. Finanse na start można pozyskać w ramach różnych programów oferujących wsparcie, również w postaci bezzwrotnych dofinansowań. Należy tylko na bieżąco śledzić co się dzieje w branży, by nie pozostawać w tyle, dbać o klientów i z sercem wykonywać swoją pracę.

Poradnik opracowano z firmą bdburchex.com.pl produkującą profesjonalne ogrodzenia dla Twojego ogrodu. Zobacz przykładowe realizacje na stronie http://bdburchex.com.pl/group/ploty-tarasowe-i-ogrodowe-producent

Ostatnie komentarze
  1. Jan Jaskier

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe