Wysokie ciśnienie w ciąży – niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka!

[ ARTYKUŁ REKLAMOWY ]

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży i nie posiadasz się ze szczęścia. Obiecujesz sobie, że będziesz prowadzić zdrowy tryb życia, aby dziecko było zdrowe. Eliminujesz niezdrowe pokarmy ze swojej diety, alkohol, tytoń i wszystko inne, co mogłoby zaszkodzić dziecku. Jesteś jednak świadoma faktu, że nie masz wpływu na wszystko. Właśnie tak jest w przypadku wysokiego ciśnienia krwi.

Wysokie ciśnienie krwi przed zajściem w ciążę oraz we wczesnej i późnej ciąży

Niektóre kobiety mają problem z wysokim ciśnieniem krwi jeszcze przed zajściem w ciążę. Gdy planują mieć dziecko lub po zajściu w ciążę, ginekolog wyjaśnia im, że muszą bardzo uważać na poziom ciśnienia krwi, co wiąże się z regularnymi kontrolami lekarskimi, regulacją ciśnienia krwi oraz wzmocnionym nadzorem. Jeżeli kobieta miała nadciśnienie przed zajściem w ciążę, sama ciąża może przyczynić się do pogorszenia jej stanu zdrowia.

Częste bóle głowy, zawroty głowy, obrzęk twarzy lub rąk, brzęczenie w uszach, zaburzenia wzroku czy trudności z oddychaniem u kobiety ciężarnej mogą być oznaką wysokiego ciśnienia krwi w okresie ciąży. W takiej sytuacji lekarz decyduje o przepisaniu odpowiedniej kuracji.

Niektóre kobiety ciężarne mogą odczuwać problemy z wysokim ciśnieniem dopiero we wczesnej ciąży. Oznacza to, że przed zajściem w ciążę ich ciśnienie krwi było prawidłowe. Jeżeli problemy te wystąpią po 20. tygodniu ciąży (ciąża średniozaawansowana), mamy do czynienia z preeklampsją czyli stanem przedrzucawkowym.
Stan przedrzucawkowy w okresie ciąży może powodować uszkodzenie innych narządów. U kobiety ciężarnej szczególnie narażone są płuca, nerki, wątroba, układ krążenia, serce i mózg. Nieleczona preeklampsja może prowadzić do poważnych, a nawet śmiertelnych powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Dlaczego podwyższone ciśnienie krwi jest problemem w okresie ciąży?

Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży może powodować różnego rodzaju zagrożenia, w tym:

• Zredukowany przepływ krwi do łożyska. W przypadku, gdy łożysko nie otrzymuje wystarczającej ilości krwi, dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu oraz substancji odżywczych. Może to prowadzić do spowolnionego wzrostu płodu, niskiej masy urodzeniowej lub przedwczesnego porodu. Mogą również wystąpić problemy z oddychaniem, a także zwiększone ryzyko infekcji.

• Problemy z łożyskiem. Stan przedrzucawkowy (wysokie ciśnienie krwi w okresie ciąży) może prowadzić do przedwczesnego oddzielenia łożyska od wewnętrznej ściany macicy. Oddzielenie łożyska wiąże się z obfitym krwawieniem. Może to zagrozić życiu nie tylko kobiety ciężarnej, ale także jej dziecka.

• Przedwczesny poród. Czasami kobieta zostaje zmuszona do porodu przed wyznaczonym terminem. Ma to na celu zapobiegnięcie potencjalnym niebezpiecznym powikłaniom oraz konsekwencjom wysokiego ciśnienia w okresie ciąży.

• Przyszłe choroby sercowo-naczyniowe. Wysokie ciśnienie krwi w ciąży może zwiększyć ryzyko chorób serca oraz naczyń krwionośnych w przyszłości (problemy sercowo-naczyniowe). Ryzyko choroby sercowo-naczyniowej jest większe, jeżeli kobieta cierpiała na preeklampsję będąc w średniozaawansowanej ciąży lub została zmuszona do przedwczesnego porodu ze względu na wysokie ciśnienie krwi w okresie ciąży.

Skąd możesz wiedzieć, czy jesteś ofiarą stanu przedrzucawkowego?

Poza wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, do innych objawów stanu przedrzucawkowego zaliczamy:
– podwyższony poziom białka w moczu (białkomocz)
– problemy z nerkami
– silny ból głowy
– przejściową utratę wzroku, niewyraźne widzenie lub nadwrażliwość na światło
– ból górnej części brzucha, z prawej strony pod żebrami
– zmniejszoną liczbę płytek krwi
– upośledzoną czynność wątroby

Leczenie wysokiego ciśnienia krwi w okresie ciąży jest niezmiernie ważne. W celu ochrony siebie i swojego dziecka, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Zmniejszy to ryzyko fatalnych konsekwencji.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe