Zakłady pomocy drogowej – czy mogą odliczać paliwo od podatku?

Co można odliczyć od podatku, a czego nie? Z takim dylematem musi się zmierzyć każdy przedsiębiorca. A jak wygląda sprawa podatków w zakładzie pomocy drogowej? Czy właściciele tego typu działalności mogą odliczać paliwo od podatku? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Podatki w zakładzie pomocy drogowej

Niestety podatki bardzo często spędzają sen z powiek przedsiębiorcom. Nic dziwnego, bo skąd wiedzieć, co można odliczyć od podatku, a co jest zabronione? Prawo podatkowe to tak naprawdę temat rzeka, więc tylko mając dostęp do aktualnych przepisów, możemy określić, na jakie kroki można sobie pozwolić w firmie. Aby więc uniknąć nieprzyjemności i kar z tym związanych, lepiej przed przystąpieniem do rozliczania podatku w zakładzie pomocy drogowej upewnić się, co możemy odliczyć.

Co można odliczać od podatku?

Na samym początku warto zastanowić się, na jakie ulgi w podatkach mogą liczyć właściciele zakładów pomocy drogowej. Może zacznijmy od tego, że zgodnie z ustawą z dnia 1 kwietnia 2014 roku samochody pomocy drogowej nie są zaliczane do pojazdów uprawniających do pełnego odliczania VAT naliczonego. Wszystko dlatego, że nie zostały wymienione ani w art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT, ani też w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. dotyczących pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane jedynie w działalności gospodarczej podatnika. Co to oznacza w praktyce? Od tych właśnie pojazdów od 1 kwietnia 2014 r. stosowana jest ogólna zasada odliczania VAT należnego od wydatków związanych z takimi pojazdami (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT) i zezwala ona na odliczenie 50% VAT naliczonego od kosztów poniesionych z tytułu posiadanych pojazdów. Do wydatków objętych ograniczeniem odliczenia podatku zalicza się także te poniesione z tytułu nabycia lub importy części składowych do tych pojazdów, paliw silnikowych, olejów napędowych oraz gazu wykorzystywanego do napędu pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele, którzy chcieliby odliczyć 100% VAT naliczonego, musieliby ustalić zasady użytkowania tych pojazdów, które będą wykluczały ich wykorzystywanie do celów niezwiązanych z pomocą drogową lub pojazdy zostaną zgłoszone w urzędzie skarbowym na formularzu VAT-26, a podatnik będzie prowadził szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu.

Czy można więc odliczać paliwo od podatku?

Owszem, każdy właściciel pomocy drogowej może odliczyć paliwo od podatków. Wysokość tego odliczenia będzie zależeć od rodzaju pojazdu oraz od tego, czy pojazdy pomocy drogowej są wykorzystywane tylko do świadczenia usług, czy są też wykorzystywane poza działalnością. Prawo do pełnego odliczenia przysługuje wyłącznie posiadaczom pojazdów specjalnych pomocy drogowej, czyli tych z nadwoziem konstrukcyjnym przeznaczonych do przewozu uszkodzonych pojazdów, w tym również obejmuje holowanie Niemcy Polska. Jeśli pojazdy wykorzystywane są zarówno w pracy, jak i poza nią, przysługuje prawo do odliczenia tylko 50%.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe