Zarządzanie jednostką ludzką – czy posiadasz predyspozycje kierownicze?

hr-touch

We współczesnym zawodowym świecie nie ma przedsiębiorstwa, które nie korzystałoby z najcenniejszego kapitału, jakim są ludzie. Pomimo wprowadzenia w szeregi biznesu, niezależnie od działalności maszynowych rozwiązań, istnieją takie dziedziny działalności firmy, których nie może wykonać żadna maszyna, ale człowiek. Aby całe przedsiębiorstwo prawidłowo działało, niezbędne jest opracowanie, a następnie realizacja celów działalności całej firmy, w tym zalicza się właściwe zarządzanie ludźmi, znane jako zarządzanie zasobami ludzkimi.

Kto może zarządzać?

Teoretycznie rzecz biorąc, każda osoba może pełnić funkcję zarządzania zasobami ludzkimi, jednak nie każdy posiada ku temu odpowiednie predyspozycje. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nadajemy się do tej roli, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie obowiązki posiada przeciętny kierownik, menadżer, zarządzający personelem. Najczęściej osoba pretendująca do tej roli awansuje z niższych stanowisk zawodowych lub przed podjęciem stanowiska pracy zapoznaje się z zasadami funkcjonowania firmy.

Wiedza na ten temat pozwoli skutecznie zarządzać personelem oraz rozwiązywać trudne sytuacje wewnątrz firmy. Nie bez powodu przydaje się tutaj poprawna komunikacja oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów- te umiejętności pomogą w codziennych sytuacjach w firmie. Mówiąc o kierowaniu personelem mamy również na myśli uzyskiwanie za ich pośrednictwem jak najlepszych efektów działalności przedsiębiorstwa. Stąd też tak ważna jest znajomość branży, co pozwoli osiągać cele zawodowe oraz stosować niestandardowe czasem rozwiązania.

Kształcenie na kierownika

Segment edukacji biorąc pod uwagę popyt na wykwalifikowanych kierowników wprowadził do szkolnictwa wyższego kierunki studiów związane z zarządzaniem, zarówno zasobami ludzkimi, jak i procesem zarządzania w ogóle. Takie studia biorą pod uwagę kształcenie z zakresu przedmiotu zarządzania, jak i zagadnienia związane z samym personelem, jak chociażby doradztwo personalne, motywowanie i doradztwo, system ocen pracy i pracowników, koszty związane z pracą czy zarządzanie zasobami ludzkimi w innych krajach.

Czy wszystkiego da się nauczyć?

Studia z szeroko pojętego zarządzania obejmują wiele aspektów, związanych zarówno z ludźmi, jak i samą pracą. Są to ważne zagadnienia, zwracające uwagę na fachowe podejście do tematu i podejmowanego stanowiska pracy. Jednak bez odpowiednich predyspozycji wykonywanie obowiązków kierowniczych będzie nam przychodziło z trudem. Podejmując się stanowiska kierownika, zarządzającego personelem należy mieć świadomość czekających nas obowiązków. Przede wszystkim praca kierownika posiada charakter wielopłaszczyznowy- kierownik oprócz samego kierowania ludźmi najczęściej odpowiada również za przygotowanie planów działalności przedsiębiorstwa oraz weryfikowanie, czy zamierzone cele zostały spełnione.

Osoba kierująca powinna zdawać sobie sprawę z władczości swojego stanowiska, bowiem realizuje jedno z wyższych stanowisk w przedsiębiorczej hierarchii. I oczywiście zdolność do podejmowania decyzji pod presją czasu czy stresu, bowiem przedsiębiorstwo często generuje takie sytuacje.

Zapoznaj się również z artykułem o efekcie domina w zarządzaniu zasobami ludzkimi, który dostępny jest na stronie https://goodpoint.blog/efekt-domina-w-zarzadzaniu-zasobami-ludzkimi/ .

Ostatnie komentarze
  1. Kcro

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe