Zdrowy lunch – o czym musisz pamiętać?

Osoby, które pracują zawodowo, często nie mają czasu, aby regularnie i zdrowo się odżywiać. Zamiast obiadu zjadają lunch, najczęściej w pracy lub gdzieś podczas spotkań z klientami. Tani nieregularny tryb odżywiania może szybko się odbić na naszym samopoczuciu, kondycji, a także w postaci nadmiaru kilogramów. Warto więc choć w pewnym stopniu ustabilizować nasze posiłki, a także zadbać o to, by dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zdrowie odżywianie na co dzień wbrew pozorom nie jest ani droższe, ani bardziej czasochłonne niż przygotowanie niezdrowych przekąsek czy odgrzanie gotowych dań w mikrofalówce. Aby zjeść zdrowy lunch, wystarczy zadbać o to, by produkty były pełnowartościowe, świeże, niezbyt kaloryczne i urozmaicone, aby dostarczyć wszelkich niezbędnych witamin, minerałów oraz składników odżywczych. Jeśli nie przygotowujemy lunchu sami, warto w restauracji czy barze zwracać uwagę na to, z czego przyrządzone są potrawy oraz skąd pochodzą składniki, z jakich sa one przyrządzane. Każda restauracja na życzenie klienta powinna takiej informacji udzielić.

Samodzielne gotowanie bardzo pomaga w zdrowej diecie

Jeśli lunch jemy w pracy, warto przynosić sobie z domu gotowe posiłki. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest właściwe odżywianie i poświęcają odrobinę czasu wieczorem na przygotowanie dobrego, sycącego i pożywnego lunchu do pracy. Dobrym pomysłem jest różnego rodzaju kasza podawana z warzywami lub chudym mięsem. Na bazie kasz można też przyrządzać smaczne i sycące sałatki, bogate w składniki odżywcze. Poza kaszami dobrym pomysłem może być pełnoziarnisty makaron, który zawiera sporo błonnika i węglowodanów złożonych. Dzięki temu na długo zapewnia uczucie sytości i zapobiega napadom głodu, które są zgubne szczególnie w procesie odchudzania.

Warto jeść posiłki o regularnych porach

Oprócz tego, co jemy na lunch, warto zwracać uwagę także na to, gdzie, kiedy i jak jemy. Ważne są w szczególności pory posiłków. Powinniśmy się odżywiać w miarę regularnie, aby organizm zawsze miał co trawić, a jednocześnie układ pokarmowy nie był nadmiernie obciążony. Niewskazana jest zbyt długa przerwa między posiłkami, gdyż sprzyja to napadom głodu i jedzeniu o wiele większych porcji niż faktycznie są nam potrzebne. Na lunch warto również zrobić sobie w pracy przerwę.

Nie jest dobrym pomysłem jedzenie przy biurku, przy którym pracujemy, gdyż wtedy trudno jest oderwać się od codziennych obowiązków. Wiele osób je posiłki w pracy, jednocześnie odpisuje na maile czy odbiera telefony. W taki sposób odżywianie nie jest do końca wartościowe, gdyż nie możemy w pełni skupić się na jedzeniu. Najlepiej, aby na lunch wybrać się do oddzielnego pomieszczenia. W większości firm są kuchnie lub stołówki, w których pracownicy mogą sobie podgrzać jedzenie, a także zjeść je na spokojnie w przerwie w pracy.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe