Zmiany w przepisach drogowych – sprawdź czy dotyczą Twojej firmy transportowej.

Żaden kierowca nie lubi niespodzianek. Tym bardziej, w czasie jego pracy. Kierowcy dużych ciężarówek muszą sobie radzić z nowinkami w prawie drogowym zawsze, kiedy tylko to prawo ulega zmianie. W tym roku weszło kilka zmian w prawie drogowym, jednak dotyczą one w większości zagranicy. Niemcy np. chcą zwiększyć ilość dróg, za które kierowcy ciężarówek będą musieli zapłacić. W Niemczech, 15 tysięcy kilometrów dróg jest płatnych. Ta liczba ma wzrosnąć do 40 tysięcy kilometrów. Ukraina z kolei wzmacnia kontrolę na granicach, a Słowenia wprowadziła od kwietnia system DarsGo.

Jest to nowy system opłat dla ciężarówek, za korzystanie z dróg. Komisja Europejska wprowadziła w maju tzw. pakiet mobilności. Dotyczy on zmian w przepisach o transporcie drogowym i wprowadza zmiany dotyczące m.in. odpoczynku kierowców ciężarówek, czy płacy minimalnej. Mają to być prawdopodobnie rewolucyjne zmiany, o których będziemy się dowiadywać na bieżąco. Można się spodziewać, że te zmiany będą miały wpływ na transport na terenie całej Unii Europejskiej, co oczywiście oznacza, że Polskę one także dosięgną.

Sprawdź również przesyłki do Norwegii

Firmy kurierskie będą miały do czynienia ze zmianami

Każda firma kurierska zatrudnia przede wszystkim kierowców. To właśnie oni generują największy zysk w firmie. Wydaje się więc, że kierowcy powinni być najcenniejszym zasobem firmy, a szefostwo powinno dbać o nich bezsprzecznie. Nie zawsze tak jest. Często kierowcy są wykorzystywani, muszą jeździć po wiele godzin, a ich zarobki nie są dla nich satysfakcjonujące. Poza tym zmęczony i niezadowolony kierowca w fotelu olbrzymiej ciężarówki, może się okazać niebezpieczny dla innych użytkowników dróg. Dlatego Unia Europejska wprowadza co raz jakieś zmiany, aby chronić ten zawód pod każdym względem. Także wykonujących go ludzi. Zmiany są potrzebne, choć nie zawsze odbiorcy tych zmian są z ich zadowoleni. Mówią wtedy o niepotrzebnym wzroście cen kurierskich, które trzeba zmieniać i układać na nowo. Np. jeśli nadawca zdecyduje, aby przyjechał kurier do domu cennik usług może nie być taki sam, jak wtedy, gdy w/w nadawca zamawiał tego samego kuriera jakiś czas wcześniej. Różnice mogą być minimalne i zazwyczaj nie są zauważone. Jednak są tacy nadawcy, którzy zauważą wszystko i nie omieszkają o tym wspomnieć.

Klient nie musi wiedzieć o zmianach prawa

pomoc drogowa w BerlinieKlienta tak naprawdę nie obchodzi to, że akurat zmieniło się prawo drogowe dotyczące bezpośrednio ludzi zajmujących się przewozem. Właściwie, także samego kierowcę to niewiele obchodzi, choć w tym drugim wypadku, już powinno. Cały ciężar zmian przyjmuje na siebie właściciel firmy kurierskiej. I to on właśnie powinien dokładnie zapoznać się z nowościami i oczywiście jak najszybciej wprowadzić je w swojej firmie. Będzie to z korzyścią dla wszystkich pracujących w firmie kierowców oraz innych pracowników, a także całkiem obcych użytkowników dróg. Każda zmiana w przepisach transportowych jest dokonywana wtedy, gdy ktoś z ustawodawców dostrzeże błąd. Wtedy stara się go naprawić, wprowadzając właśnie zmiany w przepisach.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe