Zrywamy umowę franczyzową – jakich konsekwencji możemy się spodziewać?

Prowadząc biznes franczyzowy trzeba liczyć się z tym, że będziemy mieć sporo obowiązków wobec franczyzodawcy, które wynikają z podpisanej wcześniej umowy. Nie da jej się tak po prostu zerwać w dowolnym terminie, można natomiast w niektórych przypadkach wypowiedzieć. Wszystko zależy od tego, jakie będą powody tego wypowiedzenia.

Franczyza jest w dzisiejszych czasach świetnym pomysłem na prowadzenie biznesu, szczególnie dla osób, które nie mają za bardzo pomysłu na własną firmę, a chcą zarabiać na siebie na własnej działalności, a nie u kogoś na etacie. Taka forma prowadzenia działalności polega na prowadzeniu firmy pod skrzydłami znanej i sprawdzonej marki. Franczyzodawca udostępnia nazwę, logo, całą identyfikację wizualną firmy, a także strategię marketingową, możliwość skutecznej reklamy, udziału w kursach i szkoleniach oraz wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności.

Co zawiera umowa franczyzowa?

Umowa franczyzowa reguluje wzajemne obowiązki franczyzodawcy i franczyzobiorcy. Ten pierwszy zobowiązuje się do udzielenia licencji na korzystanie z nazwy i logo firmy, a także do wspierania franczyzobiorcy na wiele sposobów. Zapewnia między innymi różnego rodzaju szkolenia dla osób, które dopiero startują z biznesem franczyzowym. Obowiązkiem franczyzobiorcy jest natomiast comiesięczne dzielenie się z franczyzodawcą zyskami z firmy, a także stosowanie się do wszystkich narzucanych przez niego warunków, założeń czy strategii. Jeśli obie strony wywiązują się z umowy tak, jak należy, można mieć pewność, że współpraca przez długie lata będzie układała się bez zarzutu.

W jaki sposób zerwać umowę franczyzową?

Umowa franczyzowa podpisywana jest na dosyć długi czas – czasem jest to 5 czy 10 lat, a czasem nawet 20. Zdarzają się również bezterminowe umowy franczyzowe. Jeśli franczyzobiorca zechce po prostu zerwać umowę bez podania przyczyny, najczęściej musi liczyć się z tym, że będzie konieczna kara do zapłacenia. Jej wysokość, a także inne konsekwencje związane z zerwaniem umowy franczyzowej, jest znana już na etapie podpisywania tej umowy. Zerwanie umowy nie jest najlepszym pomysłem, możliwe jest natomiast wypowiedzenie jej lub odstąpienie od umowy. Franczyzobiorca ma taką możliwość, jeśli franczyzodawca nie wywiązuje się z warunków umowy. Przykładowo, nie dostarcza na czas strategii marketingowych lub na ostatnią chwilę zmienia jakieś zasady funkcjonowania.

Zdarza się również, że pomimo obietnic zapisanych w umowie, franczyzobiorca nie może liczyć na żadne szkolenia czy wsparcie, a franczyzodawca jest zainteresowany jedynie tym, aby co miesiąc otrzymywać swój procent od zysków. W takiej sytuacji możliwe jest wypowiedzenie umowy bez większych konsekwencji. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że franczyzobiorca może mieć problemy w starciu prawnym z dużym gigantem, jednak prawo zawsze będzie po jego stronie.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe