Chcesz zatrudnić pracownika z Ukrainy? O tych krokach nie możesz zapomnieć

Każdego miesiąca coraz więcej Ukraińców znajduje zatrudnienie w Polsce. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści obu stronom. Masz firmę? Chcesz zatrudnić pracowników z Ukrainy? Koniecznie musisz poznać kilka etapów, bez których zrealizowania będzie to niemożliwe.

Idź do Urzędu Pracy

Tak naprawdę, aby starać się o pracę w Polsce Ukraińcy nie potrzebują być zarejestrowani w Urzędzie Pracy. W praktyce wystarczy, że Ty jako pracodawca udasz się do Urzędu Pracy i poprosisz o zarejestrowanie oświadczenia związanego z tym, że pragniesz zatrudnić cudzoziemca. Pamiętaj jednak o tym, aby odpowiednio wcześniej sporządzić takie pismo.

Jak powinno wyglądać oświadczenie do PUP?

Zdecydowana większość osób korzysta z gotowego formularza, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie też skontaktowanie się telefoniczne z właściwym Urzędem Pracy, aby dowiedzieć się szczegółów na temat tego, jakie są ich wymagania związane z takim oświadczeniem.

Omów szczegóły współpracy z cudzoziemcem

Od strony formalnej Ukrainiec będzie mógł już legalnie pracować w Polsce. Najlepiej jeszcze przed jego przyjazdem wysłać mu zarejestrowane w PUP oświadczenie. W ten sposób uniknie wszelkich niedogodności na granicy.

Podpisz umowę na miejscu

Zanim pracownik rozpocznie pracę, musi jeszcze dojść do podpisania umowy. Obecnie masz wiele możliwości. Możesz zaproponować umowę o pracę lub też umowę cywilnoprawną, np. o dzieło. Musisz pamiętać, że minimalna stawka wynosi obecnie 2000 zł brutto i nie powinieneś oferować niższej.

Umowa to nie wszystko

Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z obcokrajowcem, czy nie, musisz pomyśleć także o:

  • zorganizowaniu szkolenie BHP dla nowego pracownika oraz przedstawienie mu zasad panujących w danym przedsiębiorstwie, oraz na danym stanowisku,
  • zgłoszeniu pracownika do ZUS-u.

Poznaj wszystkie szczegóły

Jeśli jesteś zdecydowany na zatrudnienie w swojej firmie pracowników z Ukrainy, wejdź na pracujacaukraina.pl. Tam też dowiesz się, jak dokładnie powinien wyglądać stosunek pracy pomiędzy stronami, a przy okazji uzyskasz dostęp do bazy pracowników, którzy pozwolą ci wynieść Twój biznes na jeszcze wyższy poziom.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe