Co jest najtrudniejszego w zawodzie terapeuty dziecięcego?

Pomoc psychologiczna dla dorosłych i dla dzieci jest w ostatnim czasie coraz bardziej popularna. Pacjenci nie boją się już sięgać po profesjonalną pomoc, traktując wizytę u psychologa podobnie jak wizytę u lekarza. W świadomości społecznej nie jest to już tematem tabu i mało kto jeszcze myśli, że osoby uczęszczające do psychologów są chore psychicznie czy muszą być w jakiś sposób stygmatyzowane.

Z pomocy psychologicznej i profesjonalnych terapii korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci i młodzież. W wieku dziecięcym maluchy borykają się z wieloma problemami, z którymi nie są w stanie samodzielnie sobie poradzić i wykształcają w sobie niewłaściwe zachowania, które są jedynie objawem problemów. Profesjonalna pomoc należy oczywiście do psychologa dziecięcego, ale to właśnie rodzice muszą uważnie obserwować swoje dzieci i reagować na wszelkie niepokojące zachowania, które mogą świadczyć o głębszym problemie.

Nie każdy sprawdzi się w tym trudnym zawodzie

Praca psychologa dziecięcego pod wieloma względami jest bardzo satysfakcjonująca, ale również bywa bardzo trudna. Po pomoc do specjalisty trafiają dzieci nie tylko z różnymi problemami psychologicznymi, zaburzeniami zachowania czy różnymi dysfunkcjami. Często są to również dzieci po bardzo traumatycznych przejściach, zamknięte w sobie lub tez przejawiające nadmierne zachowania agresywne. Wiele czasu może upłynąć, zanim specjalista zdobędzie na tyle zaufanie dziecka, aby otworzyło się ono przed nim. Bardzo trudna jest też praca z najmłodszymi dziećmi, w przypadku których skuteczną terapię może utrudniać też bariera komunikacyjna. Pod wieloma względami psychologowie dziecięcy mają o wiele trudniejsze zadanie niż osoby pracujące z dorosłymi. Trzeba mieć do tej pracy odpowiednie przygotowanie, wieloletnie doświadczenie oraz podejście do dzieci. Jest więc oczywiste, że nie każdy, nawet bardzo wykształcony psycholog, poradzi sobie w pracy z tak delikatną materią, jaka jest dziecięca psychika.

Uważna obserwacja to zadanie rodzica

Aby praca psychologa dziecięcego przyniosła jak najlepsze efekty, maluch powinien trafić do niego jak najszybciej. To zadaniem rodzica jest więc uważna obserwacja dziecka i reagowanie na obserwowane zmiany zachowania. Na Juniora.pl rodzice znajda sporo informacji na temat obserwacji swojego dziecka, a także różnych form pomocy psychologicznej, z jakiej mogą skorzystać, gdy uznają, że potrzebują profesjonalnej pomocy. Rodzice mają do dyspozycji całkiem sporo możliwości – od psychologów pracujących w państwowych placówkach, przychodniach czy szpitalach, aż po wiele klinik prywatnych, w których na pomoc nie trzeba czekać wiele tygodni i w miarę szybko można rozpocząć profesjonalną terapię. Wybierając prywatne wizyty trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami, warto jednak potraktować je jako inwestycję w przyszłe zdrowie psychiczne swojego dziecka. A na tym zdecydowanie nie można oszczędzać.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe