Co to jest food defense?

Food defence to w dosłownym tłumaczeniu obrona żywności. Chodzi tu o ochronę przed celowym skażeniem produktów spożywczych czynnikami biologicznymi, chemicznymi, fizycznymi lub radiologicznymi. Termin ten pojawił się w Stanach Zjednoczonych po zamachach na World Trade Center, kiedy zaczęto się głębiej zastanawiać nad różnymi źródłami zagrożeń.

Źródła ataków poprzez żywność

Ataki na społeczeństwo poprzez żywność są bardzo niebezpieczne, a ich skutki mogą być trudne do opanowania. Warto też zauważyć, że zamierzone zanieczyszczenie żywności może wpływać niekorzystnie na wizerunek producenta lub dystrybutora produktów spożywczych. O tego typu działania mogą być podejrzani niezadowoleni pracownicy, czy też przedstawiciele partnerów biznesowych np. dostawcy czy podwykonawcy. Oczywiście atak mogą też przeprowadzić ludzie zupełnie niezwiązani z daną firmą, których celem jest po prostu stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia społeczeństwa.

Jak zapobiegać atakom?

Kluczowe jest wprowadzenie w firmie systemów, które kontrolują bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Są to między innymi  ISO TS 22002, HACCP, system BRC oraz system IFS. Konieczne jest także dobre zrozumienie zagadnienia food defense, np. poprzez udział w szkoleniu z tego zakresu. Po takim kursie uczestnik jest dobrze przygotowany na prowadzenie działań zapobiegających atakom, między innymi poprzez analizę ryzyka narażenia na atak, czy ochronę żywności przed ingerencją osób nieuprawnionych. Ponadto do działań food defnese należy także procedura postępowania, kiedy już dojdzie do sytuacji kryzysowej. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa analiza rodzaju i zakresu zagrożenia oraz wdrożenie działań mających na celu zminimalizowanie niebezpieczeństwa dla zdrowia pracowników oraz klientów. W szkoleniu dotyczącym food defense https://szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/zywnosc/h13-warsztaty-food-defense-obrona-zywnosci-i-zarzadzanie-kryzysowe/ powinno uczestniczyć kierownictwo, a także pracownicy działów jakości i bezpieczeństwa żywności i osoby dedykowane do sztabów kryzysowych.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe