Curriculum Vitae – klucz do sukcesu!

Odpowiadając na liczne oferty pracy, potrzebne jest Curriculum Vitae, co w skrócie określane jest jako CV. Jest to jeden z dwóch podstawowych dokumentów aplikacyjnych, które przedstawia się potencjalnemu pracodawcy. Drugim równie ważnym dokumentem jest list motywacyjny.

Curriculum Vitae – co to jest?

Owo łacińskie określenie życiorysu zawodowego jest najczęściej wymaganym dokumentem w trakcie aplikacji na wybrane stanowisko lub w momencie szukania pracy. To w tym dokumencie każdy pracownik poszukujący pracę, swoją pierwszą lub chcąc zmienić obecną zamieszcza kluczowe informacje dotyczące ścieżki zawodowej, wykształcenia oraz podstawowe dane osobowe.
Curriculum Vitae – co powinno zawierać?
Przygotowanie dobrego Curriculum Vitae może stanowić spory problem dla niejednej osoby. Dlatego wielu poszukuje kreatorów CV, wzoruje się na przykładowych dokumentach lub też kontaktuje się z doradcą zawodowym.

Przystępując do pisania warto pamiętać, aby w takim dokumencie zamieścić:

1. dane osobowe, czyli:
imię,
nazwisko,
adres zamieszkania,
adres e-mail,
telefon kontaktowy,
datę urodzenia,
oraz zdjęcie, aby nadać charakter osobowy;

2. informacje o wykształceniu powinny zawierać:
kierunek nauki,
rok, w którym rozpoczęto i zakończono edukację,
nazwę szkoły;

3. dane o ukończonych kursach i szkoleniach muszą zawierać te same informacje, co w punkcie edukacja;

4. informacje dotyczące ścieżki zawodowej, w których należy umieścić:
zajmowane stanowisko,
okres, w którym się pracowało na wymienionym stanowisku,
nazwę firmy oraz wykonywane obowiązki;

5. dodatkowo CV może zawierać:
referencje,
zainteresowania kandydata,
szczególne umiejętności, czy uprawnienia.

Należy pokreślić, że przygotowywany dokument musi być przejrzysty i czytelny dla rekrutera i potencjalnego pracodawcy. Jest również ważne, aby CV przykuwało uwagę oraz było w jednolity sposób zredagowane. Warto także na bieżąco aktualizować plik w formie elektronicznej, aby móc wykorzystać swoje wszystkie atuty w trakcie postępowania rekrutacyjnego.

Gotowe CV i co dalej?

Mając już przygotowane Curriculum Vitae pierwszy krok do nowej pracy kandydat ma za sobą. Drugim krokiem jest poszukiwanie pracy w internecie np. Pracuj.pl , gdzie dokument ten można zamieszczać w formie elektronicznej. Dlatego dobrze jest przygotować plik w formacie pdf, który w swojej nazwie będzie zawierał informacje o imieniu i nazwisku kandydata. Równie istotnym i wciąż funkcjonującym sposobem jest osobiste roznoszenie CV w formie papierowej.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe