Czy pracodawca ma obowiązek dofinansować kursy online?

9468-elearnin_article

Szukając atrakcyjnej pracy stawiamy na wykształcenie i umiejętności, które ułatwią nam znalezienie takiej pracy. Same studia są jedynie podstawą do znalezienia pracy, dlatego też pracownicy stawiają na podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych. Jednym z takich sposobów na zdobycie dodatkowych umiejętności jest skorzystanie z kursów i szkoleń, które w ostatnich latach dostępne są również online.

Z racji tego, że zdecydowana większość tych szkoleń jest płatna, część pracowników ubiega się o dofinansowanie wybranych kursów. Sprawdźmy, czy i w jakich okolicznościach możemy starać się o częściowy lub całkowity zwrot kosztów podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Co na to kodeks pracy?

Kodeks pracy jest dokumentem regulującą warunki współpracy, min. prawa i obowiązki pracownika i przełożonego. Dokument określa również warunki, w jakich pracownik może się dokształcać. Kodeks pracy wyraźnie mówi, że pracodawca ma obowiązek ułatwić swoim pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Ułatwić, to znaczy nie stawiać przeszkód, a to nie jest równoznaczne z finansowaniem kursów pracowników. Tak więc jasno wynika, że pracodawca ma prawo, a nie obowiązek finansowania szkoleń pracowników.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy

Istnieje jeszcze opcja, która jest interesującą opcją zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Chodzi o krajowy Fundusz Szkoleniowy, który daje możliwość starania się o dofinansowanie kursów i szkoleń pracowników, ale i także pracodawców. Opcja ta jest wartościowa zarówno dla pracownika, podnoszącego swoje kwalifikacje, jak i dla pracodawcy, którego firma zyskuje na wykształconych kadrach. Aby skorzystać z takiego dofinansowania, należy spełnić kilka warunków- przyjrzyjmy się, jakie. O dofinansowanie dokształcania może wnioskować każdy pracownik, zatrudniający minimum jednego pracownika, niezależnie od rodzaju umowy czy wymiaru czasu pracy. Ponadto jeśli sam pracodawca pracuje w swojej firmie, również może starać się o dofinansowanie własnych szkoleń czy kursów. Co ważne, o dofinansowanie starać się może również instytucja publiczna, np. uczelnia. Mikroprzedsiębiorcy, zatrudniający maksymalnie 10 osób mogą liczyć na 100% dofinansowanie, a pozostałe przypadki mogą otrzymać 80% dofinansowania. Wnioski o ten rodzaj dofinansowania składa się w Urzędzie Pracy, właściwym miejscu działalności przedsiębiorstwa. Wszystkich formalności związanych ze składaniem wniosków należy szukać właśnie tam. Inną formą kursów zobaczyć można na stronie http://www.podarujkarte.pl/prezenty/vouchery-kursy-szkolenia/. Są to szkolenia w formie voucherów, to coraz bardziej popularna forma reklamy i promocji.

Dokształcanie- tak czy nie?

Rynek pracy jest tak dynamiczny, że szkolenia i inne formy podnoszenia swoich kwalifikacji są czymś naturalnym. Chodzi nie tylko o studia, ale również szkolenia czy kursy, dające nowe umiejętności oraz uprawnienia do wykonywania nowych zawodów. Każdy interesujący się takim szkoleniem wie, że inwestycja w swoje wykształcenie nie jest niska, dlatego też warto poszukać takich pomysłów, które pomogą nam chociaż częściowo pokryć koszty wybranych kursów. Pracodawca nie ma formalnego obowiązku dofinansowania naszych szkoleń, jednak jest to w jego gestii.

Opracowano wspólnie z platformą edukacyjną https://aedu.pl

Ostatnie komentarze
  1. Alina

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe