Czym jest przemysł 4.0 i co przyniósł dobrego?

Z pewnością wielu z Was słyszało o czymś takim jak rewolucja przemysłowa. Niewielu jednak wie, że niektórzy twierdzą, iż do obecnego momentu takich rewolucji było już kilka. Obecny stan nazywany jest industry 4.0, a związane jest to w dużej mierze z pewnymi okresami oraz wynalazkami. Podobnie jak maszyna parowa była symbolem rewolucji technologicznej dawno temu, tak przemysł 4.0 również ma kilka symptomów.

Co to jest industry 4.0?

Przemysłem 4.0 określa się zbiór maszyn, systemów, zmian w procesach produkcji, a nawet zmian asortymentu czy pracowników. Wszystkie mają na celu zwiększenie wydajności wytwarzania, jak również nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań, sposobów w zarządzaniu kadrą, jak i samych ścieżek pracy tejże kadry. Systemy cyber-fizyczne wraz z systemami cyfrowymi starają się przenieść świat realny do „wirtuala”, tworząc jego swoistą kopie, która po pierwsze pozwala na nowe zastosowania, a po drugie daje szanse na eksperymenty.

Jak doszliśmy do tego momentu?

Pierwszy rozwój przemysłu można połączyć z mechanizacją i wynalezieniem silnika parowgo, później nastąpiła elektryfikacja i upowszechnienie linii produkcyjnych, trzecia odsłona to cyfryzacja oraz swobodniejszy przepływ informacji, natomiast przemysłem 4.0 nazywamy integracje systemów i tworzenie się sieci, w której zebrani zostali ludzie i maszyny. Wszystko odbywa się za pośrednictwem Internetu, który jest głównym przetwornikiem technologii oraz informacji. Dzięki temu wszystkie materiały, jak również posunięcia maszyny oraz pracownika są weryfikowalne, a w wielu przypadkach również edytowalne. Przemysł 4.0 określa kierunek przepływu informacji, jak również wszystkie komponenty, które będą brały udział w tym procesie.

Przemysł 4.0 to kierunek szczególnie ważny dla biznesu oraz firm zajmujących się produkcją. W obrębie tego kierunku powstało wiele technologii oraz systemów, które mają ułatwiać wszystkie zabiegi, jak również dbać o ich integralność i niską awaryjność. Czwarta rewolucja, bo tak też przyjęło się określać opisywane przez nas zjawisko to nic innego, jak zwiększenie zasobów oraz dostęp do nowych na ten moment innowacyjnych rozwiązań, które po wdrożeniu mają napędzać całą machinę i zazwyczaj generować zyski. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie kilka nowoczesnych technologii, wiedza i umiejętności programistów oraz programistek, która wykorzystywana jest zarówno przez pracowników czy pracownice, jak i maszyny. Te mogą działać na podstawie algorytmów, dzięki czemu cały proces jest zautomatyzowany a dzięki temu szybszy i co istotne w kontekście prowadzenie biznesu – pochłania mniejsze zasoby finansowe.

Z pewnością hasło industry 4.0 działa wielu osobom z biznesu na wyobraźnie, tych z nich którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej zapraszamy tutaj: Przemysł 4.0 – dowiedz się więcej ze strony Lean Institute

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe