Dlaczego wciąż używa się pomp hydroforowych?

Pompy hydroforowe w zestawieniu z głębinowymi nie wyglądają imponująco. Mówiąc wprost: często wyglądają na anachroniczne i niepraktyczne. A jednak nadal się ich używa i to często w bardzo wymagających warunkach. Pozostaje pytanie, jakie ich zalety sprawiają, że ten typ pomp wciąż jest w użyciu?

Nieważna awaryjność, kiedy naprawa jest prosta

Statystycznie ani pompy głębinowe, ani hydroforowe, nie są awaryjnymi urządzeniami. Kiedy już jednak dojdzie do awarii, to serwis pompy hydroforowej jest zdecydowanie prostszy choćby już tylko z tego powodu, że nie trzeba martwić się jej ustawieniem: to pompa powierzchniowa, więc montuje się ją po prostu w wygodnym miejscu, zapewniając sobie dogodny dostęp na wypadek przyszłych prac naprawczych czy modernizacyjnych.

Można też powiedzieć, że niska awaryjność pomp hydroforowych wynika z dojrzałej konstrukcji doskonalonej od bardzo dawna. W przypadku pomp głębinowych wymuszona jest właśnie problematycznym serwisem – choć to bardzo duże uproszczenie, to ma to swoje przełożenie na ceny.

Cena

Pompa hydroforowa jest tania. To nie znaczy, że jest to gorsza konstrukcja – po prostu nie musi być aż tak precyzyjna ani aż tak dopracowana, jak w przypadku pomp głębinowych. Warunki pracy pompy hydroforowej są zasadniczo lżejsze niż w przypadku pomp pracujących w zanurzeniu i konstruktorzy mają trochę większe pole manewru zarówno jeśli chodzi o dobór materiałów, jak i technikę ich wykończeń czy połączeń. Nadal jednak są to bardzo wysokiej klasy urządzenia, które zmieniły się dość mocno w ostatnich kilkunastu latach, a efekty tego widać choćby po produktach na stronie http://www.saga.info.pl/pompy-hydroforowe/.

Poza niskim kosztem pompy nie ma też zwykle konieczności budowy specjalnej konstrukcji, która będzie ją podtrzymywała. Montaż jest prosty i można go przeprowadzić, wykorzystując podstawowe elementy dostępne w każdym sklepie budowlanym, co sprawia, że tania jest nie tylko sama pompa, ale także cały jej układ.

Wady, które nie muszą mieć znaczenia

Pompa hydroforowa bywa przedstawiana jako gorsza, ponieważ jest głośniejsza. Można jednak zbagatelizować ten problem, jeśli pompę umieści się tam, gdzie nikomu hałas nie będzie przeszkadzał. Kłopotliwy jest też fakt, że dłuższa instalacja powierzchniowa powoduje zmniejszenie dostępnej siły ssącej. Kiedy jednak lustro wody w ujęciu znajduje się na stabilnej wysokości, można zostawić tylko niewielki margines błędu, a pompa i tak będzie mogła pracować cały rok.

Pompa hydroforowa nie jest ani przestarzałym urządzeniem, ani nie jest ogólnie gorsza od głębinowej. Trzeba po prostu zdawać sobie sprawę z ograniczeń tej konstrukcji, która ma też sporo ważnych zalet, dzięki którym nie wyszła i jeszcze długo nie wyjdzie z użycia.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe