Jak wystawić fakturę VAT – najważniejsze informacje

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do dokumentowania swojej sprzedaży, a następnie rozliczania się na tej podstawie z podatku. Jeśli jesteś vatowcem, potwierdzeniem tych transakcji jest w Twojej firmie faktura VAT. Jak wystawić ten dokument? Co musi zawierać faktura? Do kiedy musisz ją przygotować? Wyjaśniamy!

Jak wystawić fakturę samodzielnie?

Samodzielne wystawienie faktury VAT, nawet jeśli jesteś na początku swojej przygody z działalnością gospodarczą, nie jest trudne. Wymaga jednak koncentracji – każda pomyłka w adresie, niewłaściwa stawka VAT, brakujące dane klienta, a nawet błędnie wpisana data mogą poskutkować problemami. Dlatego jeśli przy wystawianiu swojej pierwszej faktury masz jakieś wątpliwości, warto poprosić kogoś doświadczonego o poradę… albo skorzystać z systemu, który pozwoli ci bez trudu wystawić fakturę VAT online zobacz na https://wfirma.pl/ksiegowosc, nawet jeśli nie masz doświadczenia w księgowości. Takie oprogramowanie umożliwi Ci także przechowywanie danych kontrahentów w chmurze, dzięki czemu fakturowanie będzie przebiegać o wiele szybciej.

Co powinna zawierać faktura VAT?

Wystawiając fakturę pamiętaj, by zawrzeć w niej wszystkie niezbędne informacje. Brak któregokolwiek z wymaganych elementów sprawi, że dokument zostanie uznany za nieważny. Co musi zawierać prawidłowo wystawiona faktura VAT? Zasady te precyzuje artykuł 106e. Ustawy o podatku od towarów i usług.

Najważniejsze elementy, których nie może zabraknąć w tym dokumencie, to:

  • data wystawienia;
  • numer faktury;
  • dane podatnika: imię i nazwisko/nazwa, adres oraz NIP;
  • dane nabywcy: imię i nazwisko/nazwa, adres oraz NIP;
  • datę dostawy towarów lub wykonania usługi (jeśli różni się od daty wystawienia);
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
  • ilość/liczbę dostarczonych towarów lub zakres usług;
  • cenę jednostkową netto;
  • kwoty naliczonych rabatów;
  • wartość sprzedaży netto;
  • stawkę podatku;
  • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na stawki podatku;
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  • należności ogółem.

Uwaga! Powyższa lista zawiera informacje, które powinny pojawić się w każdej fakturze VAT. Podczas rozliczania niektórych transakcji i usług należy uwzględnić również dodatkowe elementy – w razie wątpliwości, sprawdź, co w danym przypadku nakazuje ustawa o VAT.

Do kiedy trzeba wystawić fakturę VAT?

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, bardzo ważne jest, by dotrzymywać terminów wystawiania faktury. W przeciwieństwie do terminu płatności, nie zależą one od umowy między Twoją firmą a nabywcą – wręcz przeciwnie. W większości przypadków, faktura za towar lub usługę powinna być wystawiona do 15 dnia następnego miesiąca. A zatem niezależnie od tego, czy do sprzedaży doszło na początku lipca, czy pod koniec, termin na udokumentowanie transakcji mija 15 sierpnia. Od tej zasady są jednak wyjątki – na przykład, na wystawienie faktury za usługi budowlane lub budowlano-montażowe masz tylko 30 dni, liczonych od dnia oddania prac.

Zgodnie z prawem, faktura powinna być wystawiona w dwóch identycznych egzemplarzach – jednym dla sprzedawcy, a drugim dla nabywcy. Jest też możliwość dostarczenia tego dokumentu drogą elektroniczną, o ile klient wyraził na to zgodę. Pamiętaj, że w tym przypadku faktura musi być zapisana w formacie PDF – tak, by nie można jej było edytować.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe