Kontrole w gabinetach kosmetycznych – w jaki sposób się do nich przygotować

Każdy właściciel większej lub mniejszej firmy musi liczyć się z tym, że prędzej czy później może trafić mu się kontrola jakiegoś urzędu. W przypadku gabinetu medycyny estetycznej czy gabinetu kosmetycznego prawdopodobieństwo jest nawet większe, tego rodzaju punkty są bowiem regularnie kontrolowane przede wszystkim przez Sanepid. Aby nie mieć żadnych kłopotów podczas takiej kontroli, należy codziennie działać tak, jakby to właśnie tego dnia mieli zjawić się kontrolerzy.

Kontrole w gabinetach kosmetycznych nie są czymś wyjątkowym i szczególnym. Każdy, kto decyduje się prowadzić działalność związaną ze spełnianiem wyśrubowanych norm sanitarnych, mus i liczyć się z tym, że będzie regularnie kontrolowany. Czasem pracownicy instytucji kontrolnych informują o swojej wizycie, innym razem jest ona całkowicie niezapowiedziana. Nie zawsze jest więc szansa, by choć psychicznie przygotować się do niej.

Kto działa prawidłowo, nie musi bać się kontroli

Aby na spokojnie przejść kontrole w gabinecie kosmetycznym, trzeba po prostu od samego początku działać w nim zgodnie z prawem, przepisami oraz wymaganiami sanitarnymi. Kosmetyczka musi mieć świadomość, że kontrolerzy sprawdzą przede wszystkim warunki higieniczne w gabinecie. Oraz czy spełnia on wszystkie normy. Najczęściej podczas kontroli są sprawdzane urządzenia do sterylizacji, pomieszczenia do przechowywania nieczystości, a także cały gabinet pod kątem czystości i dobrych warunków pracy. Jeżeli kosmetyczka zachowuje wysokie standardy pracy na co dzień, nie musi się obawiać, że kontrola wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości.

Sterylność i czystość przede wszystkim

Gabinety kosmetyczne realizują wiele zabiegów, podczas których wymagana jest absolutna higiena, sterylność oraz zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dobrym przykładem może być depilacja laserowa Warszawa, czyli zabiegi trwałego usuwania owłosienia z rożnych partii ciała, które są realizowane przy wykorzystaniu specjalistycznych laserów. Musza być one całkowicie sterylne, czyste oraz w pełni sprawne i przystosowane do codziennej pracy. Podobnie jest w przypadku wszystkich innych urządzeń, które są wykorzystywane do przeprowadzania codziennych zabiegów w gabinecie. Podczas kontroli sprawdzany jest stan i czystość takich urządzeń, a także oceniane, czy sprzęt jednorazowego użytku faktycznie jest używany tylko raz.

Widmo upomnień i kar pieniężnych

Jeśli wyniki kontroli będą niedostateczne, najczęściej właścicielka zakładu kosmetycznego zostanie wezwana do usunięcia wszelkich nieprawidłowości w konkretnym terminie. W przypadku poważniejszych uchybień mogą też się zdarzyć kary pieniężne. Warto więc przestrzegać wszystkich norm, zasad i przepisów, gdyż dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów i nieprzyjemności. A przy tym dobry, czysty i sterylny zakład kosmetyczny z pewnością będzie cieszył się większym zainteresowaniem klientów niż miejsce, w którym pod względem czystości jest dużo do zrobienia. W przypadku tego rodzaju usług bezpieczeństwo zabiegów jest jednym z kryteriów wyboru konkretnego gabinetu kosmetycznego.

 

Polecamy:
Skąd się wzięło mydło w płynie i jak go właściwe używać?

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe