Moduły LED

Moduły LED to stosunkowo nowa technologia, która w Polsce dostępna jest szerzej dopiero od kilkunastu lat. Dlaczego warto posiadał moduły LED w naszym domu?

Przede wszystkim moduły LED są o wiele bardziej sprawne w kwestiach sprawności energetycznej w porównaniu do klasycznych żarówek, nawet tych, które posiadają certyfikaty energooszczędności. Innymi słowy moduł LED jest w stanie wygenerować światło o większej mocy, zużywając przy tym mniej energii elektrycznej niż standardowa żarówka. Brzmi świetnie, prawda?

To co wyróżnia diody i moduły LED na tle żarówek jest ich wysoka żywotność. Większość modułów LED jest w stanie wytrzymać bez wymiany około 40 tysięcy godzin, a najlepsze moduły, takie jak moduł LED Samsunga czy LG, potrafią wytrzymać nawet powyżej 50 tysięcy godzin. Oznacza to, że koszty eksploatacji takiego systemu oświetleniowego są znacząco niższe niż w przypadku systemów opartych o żarówek, które trzeba wymieniać co 12 do 15 tysięcy godzin. Oznacza to, że w trakcie trwania życia jednego modułu LED, musielibyśmy kupić aż cztery żarówki.

Moduły LED mają trochę inną budowę niż klasyczne żarówki. Przede wszystkim są wodoszczelne. Inaczej się je również montuje – przy pomocy wkrętów montażowych lub przy pomocy specjalnych dwustronnych taśm klejących.

Moduły sprzedawane na polskim rynku można podzielić na kilka rodzajów. Często dzieli się je ze względu na liczbę zastosowanych diod. Najpopularniejsze są moduły wyposażone w dwie, trzy, cztery oraz pięć diod LED. Ich łączna moc nie powinna przekraczać 2 Watów, jednak w przypadku dwu i trzy diodowych modułów ledowych, wartość ta będzie jeszcze niższa i mniejsza od 1 Wata.

Moduły LED dzieli się również na moduły CC oraz CV. Różnica między nimi polega na tym, że moduły CC nie posiadają stabilizatorów prądowych, a moduły CV takowe stabilizatory posiadają. W dużym uproszczeniu oznacza to tyle, że w przypadku modułu CC, będziemy musieli po pewnym okresie czasu wymienić źródło zasilania modułu jeżeli zdecydujemy się na zmianę jego parametrów lub zmianę konfiguracji. W przypadku modułów CV problem ten nie występuje. Zasilanie stałe, które znajdziemy w tych modułach, charakteryzuje się tym, że zapewnia łatwiejsze i tańsze sterowanie całym modułem LED. Minusem modułów CV jest natomiast fakt, że potrzebują one większego poboru mocy niż moduły CC.

Popularnym zjawiskiem w Polsce jest również tak zwana ledyfikacja. Na czym ona polega? W największym skrócie jest to zamiana starych żarówek na nowoczesne LEDy. Cały proces jest wyjątkowo prosty i polega na modyfikacji starych żarówek poprzez usunięcie z nich starej konstrukcji i włożenie w nią modułów LED razem z okablowaniem. Na początku trzeba usunąć ze starej żarówki jej instalację, następnie włożyć do pustego środka zasilacz dla modułu LED, na końcu zamontowanie samego modułu oraz jego przetestowanie przed złożeniem lampy. Często ledyfikacja będzie dla nas o wiele tańszym rozwiązaniem (a także bardziej ekologicznym) niż wyrzucanie starych lamp żarówkowych i zakup modułów LED. Trzeba jednak pamiętać, że na przeprowadzenie takiej modyfikacji na dużej liczbie lamp żarówkowych, będzie wymagało od nas sporo pracy i czasu.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku modułów LED jest również tak zwane inteligentne oświetlenie. Jest to specjalny system, którego celem jest jak najefektywniejsze wykorzystywanie potencjału energetycznego naszych systemów oświetleniowych, najczęściej tych opartych o moduły LED. Natężenie światła w modułach opartych o inteligentne oświetlenie, jest dostosowywane automatycznie do aktualnego zapotrzebowania w danym pomieszczeniu.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe