Myślisz o konsolidacji swoich długów? Radzimy jak porównywać oferty banków

Konsolidacja zadłużenia to bardzo często jedyna możliwość wyjścia ze spirali kredytowej i pożyczkowej, w którą wpada coraz więcej osób. Warto wiec skorzystać z takiej możliwości, oczywiście pod warunkiem, że spełniamy jej warunki. Nie zawsze bowiem kredyt konsolidacyjny będzie dla nas dostępnym rozwiązaniem.

Kredyty konsolidacyjne wbrew pozorom nie łączą w jedną całość wyłącznie rat z kredytów bankowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest też możliwa konsolidacja chwilówek, a także wszystkich rat, jakie płacimy chociażby za sprzęt agd czy rtv. Warto nad takim rozwiązaniem pomyśleć, gdy nagle okazuje się, że comiesięczne raty stają się nadmiernym obciążeniem dla naszego portfela i domowego budżetu. Nie czekajmy z tym na ostatnią chwilę – z miesiąca na miesiąc kiepska sytuacja finansowa będzie się bowiem jedynie pogarszała. Szukając rozwiązań warto pomyśleć nie tylko o skonsolidowaniu kredytu, ale również o różnych formach zwiększenia dochodów.

Jak znaleźć dobry kredyt?

Poszukiwania kredytu konsolidacyjnego warto rozpocząć jak najwcześniej. Najlepiej już w tym momencie, gdy czujemy, że raty nadmiernie nas obciążają. Nie powinniśmy czekać, aż bank czy firma pożyczkowa wypowie kredyt lub pożyczkę. Wtedy dosyć szybko trafimy do rejestru dłużników, co z pewnością uniemożliwi otrzymanie kredytu. Na rynku kredytów konsolidacyjnych wybór jest naprawdę spory. Dziś praktycznie każdy bank ma w swojej ofercie szeroki wybór konsolidacji zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm. Warto jednak zapoznać się z ofertą co najmniej kilku lub kilkunastu banków, zamiast sięgać po kredyt konsolidacyjny w tym banku, gdzie mamy konto czy inne kredyty. Przy wyborze konkretnego kredytu warto zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale również na wiele innych parametrów – marzę, prowizję, wysokość ubezpieczenia, a także wszystkie inne warunki umowy. W zależności od banku takie kwestie mogą bowiem znacząco się różnić. Bardzo często te oferty, które z pozoru wydają się najciekawsze i najbardziej korzystne, w rzeczywistości okazują się najdroższe.

Trzeba mieć zdolność kredytową

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny, należy mieć źródło dochodu i zdolność kredytową. Wiele osób uważa, że kredyty konsolidacyjne są dla osób zadłużonych czy w tarapatach finansowych. W rzeczywistości jednak zadłużenie nie może być przeterminowane, a wnioskodawca musi mieć stałe źródło dochodu i udokumentowane zarobki. Bank, który będzie konsolidował kredyt, musi bowiem mieć pewność, że ma do czynienia z solidnym kredytobiorcą, który będzie miał środki na regulowanie swoich zobowiązań. Podobnie jest w przypadku figurowania w bazie dłużników. Jeśli mamy kiepską historię kredytową i często trafialiśmy na czarne listy w bazach dłużników, otrzymanie kredytu konsolidacyjnego może okazać się niemal niemożliwe.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe