Oprogramowanie sprzedaży detalicznej. Szeroka gama narzędzi dedykowanych dla sklepów

Saleswoman working at cash register in shop

Coraz więcej sklepów korzysta obecnie z programów komputerowych wspierających sprzedaż i realizację innych czynności związanych z handlem.

Sprzedaż prowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych systemów sprzedażowych jest nie tylko łatwiejsza i wygodniejsza, ale również następuje szybciej, sprawnej i wiąże się z niższym ryzykiem błędów. Dzisiaj oprogramowanie POS, czyli specjalistyczne oprogramowanie sprzedaży detalicznej oferuje dostęp do pełnej gamy funkcji, które wspierają handel w każdej branży.

Programy sprzedażowe do sklepów coraz popularniejsze

Kiedyś sklepy najczęściej wykorzystywały wyłącznie urządzenia fiskalne – kasy oraz wagi. Potem dołączyły do nich terminale płatnicze przyjmujące płatności kartami. Aktualnie zamiast nich stosowane są specjalne komputery POS PC oraz oprogramowanie, które pozwala na jeszcze łatwiejszą realizację sprzedaży produktów.

Systemy dedykowane do prowadzenia sprzedaży nazywane są oprogramowaniem POS od angielskiego point of sale, czyli punktu handlowego. Oprogramowanie to instalowane jest na komputerach POS, które łączone są również z innymi urządzeniami – włączają czytniki kodów kreskowych, urządzenia fiskalne, wagi, terminale do płatności kartami, drukarki etykiet.

Najczęściej system POS współpracuje z ekranami dotykowymi, jako że to właśnie tak najczęściej prowadzi się sprzedaż, na przykład w sklepach spożywczych, odzieżowych, kosmetycznych.

Sprzedawca może wówczas zeskanować kod z towaru, który automatycznie wprowadzany jest do systemu i prezentowany na ekranie komputera. Przy finalizacji transakcji może wybrać odpowiednią formę płatności. Dodatkowo, może zaproponować klientowi skorzystanie z programów lojalnościowych lub łatwo zrealizować zwrot.

Wobec tego oprogramowanie sprzedaży detalicznej może być bardzo dużym wsparciem w realizacji czynności handlowych – niezależnie od branży.

Jakie funkcje oferuje oprogramowanie POS?

Aktualnie przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji szeroką gamę różnych systemów POS, które skoncentrowane są także na określonych branżach.

Jednym z programów tego typu jest InSoft, który posiada szerokie grono użytkowników. Dostępne są także programy o zawężonych funkcjonalnościach, na przykład oprogramowanie dedykowane dla branży gastronomicznej.

Dobry program sprzedażowy do sklepu może zaoferować szeroką gamę narzędzi do wyboru, za pomocą których można realizować sprzedaż oraz powiązane z nią czynności jeszcze łatwiej.

Wśród przykładowych narzędzi dostępnych w oprogramowaniu dedykowanym dla sklepów znajdują się:

  • sprzedaż towarów
  • historia towarów
  • nadawanie statusów towarom
  • inwentaryzacja
  • generowanie raportów
  • rozliczenia z kontrahentami
  • projektowanie i druk etykiet
  • wprowadzanie dostaw
  • przygotowywanie cenników
  • tworzenie przecen
  • obsługa systemów lojalnościowych
  • obsługa zwrotów i reklamacji

Więcej informacji dotyczących funkcji systemów POS można znaleźć na stronie internetowej ich dostawcy – firmy IT Center z Warszawy, która specjalizuje się w obsłudze informatycznej przedsiębiorstw.

Jak dobrać najlepsze oprogramowanie sprzedaży detalicznej?

Aktualnie przedsiębiorcy w branży handlu detalicznego posiadają do dyspozycji różne rodzaje systemów sprzedażowych do wyboru. Na co warto się zdecydować? To pytanie, na które należy odpowiedzieć indywidualni – każda firma ma bowiem określone wymagania oraz oczekiwania, dlatego też podstawa to zapoznanie się z różnymi propozycjami.

Firma może również skontaktować się wtedy z dostawcą oprogramowania, który będzie mógł zasugerować wtedy optymalne rozwiązania, a także zająć się ich kompleksowym wdrożeniem

Podsumowując, oprogramowanie POS to kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców specjalizujących się w handlu detaliczny. Za sprawą pełnej gamy dostępnych funkcji dedykowanych dla branży codzienna praca może być wtedy bardziej efektywna, szybka i wygodna, a koszty związane z działalnością jeszcze niższe.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe