Orzeczenie o niepełnosprawności – w jaki sposób wpływa na ofertę pracy?

Osoby niepełnosprawne mają na rynku pracy sporo trudniej niż osoby w pełni zdrowe. Ale nie jest to regułą – zdarzają się, i to bardzo często, ogłoszenia o pracę, w których jednym z wymagań jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. W niektórych branżach osoby niepełnosprawne zdecydowanie są nawet lepiej widziane niż pełnosprawni pracownicy.

Pracodawcy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, mogą liczyć na spore zniżki, jeśli chodzi o opłacanie składek, a także na dopłaty do każdej zatrudnionej osoby niepełnosprawnej. Nic więc dziwnego, że orzeczenie o niepełnosprawności jest w niektórych branżach bardzo mile widziane. Bardzo często, jeśli pracodawca ma do wyboru, czy zatrudnić osobę w pełni zdrową, czy posiadającą orzeczenie o niepełnosprawności, zdecyduje się na tę drugą opcję. Gdyż z jego perspektywy takie rozwiązanie ma zdecydowanie więcej plusów niż minusów.

Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych

Rynek pracy dla osób niepełnosprawnych jest jednak dużo bardziej ograniczony niż dla w pełni zdrowych pracowników. W zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności, ograniczone są pewne branże, a osoby niepełnosprawne mają zdecydowanie mniejszy wybór, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy niż osoby, które są w pełni sprawne. Ale to też nie reguła. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy.

W wielu zawodach, szczególnie tych typowo biurowych, niekoniecznie trzeba być w pełni sprawnym, aby być dobrym i pożądanym pracownikiem. Nic więc dziwnego, że osoby niepełnosprawne doskonale radzą sobie w takich pracach, jak programista, grafik komputerowy, administrator baz danych czy inne zajęcia, które wymagają dostępu do sieci i umiejętności obsługi komputera, a także, oczywiście, odpowiednich kwalifikacji. A firmy, które zatrudniają niepełnosprawnych, mogą liczyć na wiele dodatkowych korzyści. Zadowolenie jest więc obustronne.

Pracy warto szukać w sieci

Osoby niepełnosprawne, które poszukują dla siebie zatrudnienia, mogą szukać go na własną rękę w takich samych źródłach, jak inni pracownicy. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z portali branżowych, w których zamieszczane są ogłoszenia pracodawców. Na https://szukampracy.pl/ogloszenie/ można znaleźć szereg ogłoszeń z różnych branż i lokalizacji, dzięki temu bez problemu znajdziemy takie ogłoszenia, które będą spełniały indywidualne oczekiwania. Pracodawcy często już na etapie zamieszczania ogłoszenia dokładnie opisują swoje oczekiwania, a także zaznaczają, jeśli faktycznie interesują je osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Oczywiście, nie napiszą wprost, że szukają osób z orzeczeniem, gdyż byłaby to w pewnym stopniu dyskryminacja tylko w drugą stronę. Jeśli jednak widzimy w ogłoszeniu sformułowanie „mile widziane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności”, można mieć niemal pewność, że wyłącznie takich osób poszukuje przyszły pracodawca i osoby w pełni sprawne mogą mieć problem ze zdobyciem takiego zatrudnienia.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe