Podwyżki wynagrodzeń minimalnych – jednak czy dla wszystkich?

635814567737908846-salary

Prawo pracy jasno określa wysokość płacy minimalnej dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych stosuje się godzinowe wynagrodzenie za przepracowany czas pracy. W 2016 roku płaca minimalna wynosiła 1850 złotych brutto, co daje nieco ponad 1300 złotych „na rękę”. Od przyszłego roku diagnozuje się podniesienie minimalnego wynagrodzenia. Jak będzie to wyglądało formalnie i czy będzie to podwyżka dla wszystkich? Przekonamy się poniżej.

Jak będzie wyglądać podwyżka?

Póki co pewny jest wzrost wynagrodzenia o ok. 8%, co stanowi 150 złotych w przeliczeniu na gotówkę. Mówiąc o całej kwocie wynagrodzenia za miesiąc przeciętny pracownik otrzyma wynagrodzenie około 1459 złotych. Kwota ta stanowić będzie niespełna 50% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na przyszły rok. Mówiąc o podwyżkach minimalnych wynagrodzeń nie można zapomnieć jeszcze o jednej kluczowej kwestii. Mianowicie ich wzrost przekłada się również na odpowiednio wyższe świadczenia urlopowe, odprawy i inne świadczenia związane z pracą.

Dla kogo podwyżki?

W zasadzie wszyscy pracujący na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na stosowaną podwyżkę płacy minimalnej. Są jednak takie sektory działalności, które mogą liczyć na częściowe podwyżki wynagrodzeń. Chodzi szczególnie o urzędników czy służby mundurowe. Pierwsza grupa może liczyć na podwyżki, tylko w przypadku otrzymywania najniższych świadczeń, lepiej zarabiający urzędnicy mogą liczyć na podwyżki niższego rzędu bądź ich brak. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja finansowa służb mundurowych. Rząd uchwalając podwyżki płac zadbało również o wzrost wynagrodzeń mundurowych.

Jak podwyżka odbije się na rynku pracy?

Mówi się, że każdy medal ma dwie strony. Tak jest również z omawianym zjawiskiem. Wynagrodzenie, którego wzrost przewidywało się poziomu 1950 złotych zostanie podwyższone do 2000 złotych brutto. Oznacza to, że przeciętny pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę za typową „najniższą krajową” może się spodziewać większej kwoty „na rękę, a także wzrostu świadczeń związanych z zatrudnieniem.

Dla przedsiębiorcy zatrudniającego pracowników taka podwyżka ustanowiona prawnie również będzie stanowiła podwyżkę. I nie chodzi tu tylko o koszty związane z wynagrodzeniem, ale również samym zatrudnieniem pracownika, czyli opłatami na wszystkie składki. Niestety takie opłaty są obowiązkowe dla wszystkich pracodawców zatrudniających pracowników, dzięki czemu zatrudnieni mogą korzystać z państwowej opieki medycznej czy mogą odkładać składki emerytalne.

Po co podwyżka wynagrodzeń?

Podwyżka dla pracowników ma także inny cel. Chodzi o zrównanie wynagrodzeń z poziomem innych europejskich krajów. Dzięki temu pracownicy zatrudnieni w kraju mogą liczyć na godne warunki zatrudnienia. Wzrost wynagrodzenia obowiązuje dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. O jego konsekwencjach będziemy mogli mówić w przyszłym roku, kiedy nowelizacja przepisów o wynagrodzeniu wejdzie w życie.

Ostatnie komentarze
  1. Maja

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe