Prawdy i mity o kredytach dla firm – słuchamy doradcy bankowego Rafała Wędzikowskiego

Po kredyty firmowe polscy przedsiębiorcy sięgają często i chętnie. Nic w tym dziwnego – to dobry sposób na ratunek w kryzysie finansowym czy możliwość zdobycia dodatkowych środków na rozwój przedsiębiorstwa. Na temat kredytów dla firm funkcjonuje jednak wiele mitów, które warto rozwiać, gdyż nie zawsze są zgodne z prawdą. O tym, na jakie sformułowania i treści warto zwracać uwagę, mówi Tomasz Wędzikowski, doradca bankowy.

– W powszechnym przekonaniu firma, która bierze kredyt i spłaca co miesiąc raty, nie jest dobrym partnerem biznesowym, gdyż de facto jest zadłużona. Czy faktycznie należy obawiać się firm, które mają różnego rodzaju kredyty?

– Wręcz przeciwnie. Rzadko bowiem zdarza się, że właściciel firmy sięga po kredyt wtedy, gdy źle się dzieje i w ten sposób ratuje finanse firmy. Doświadczony przedsiębiorca nie zaciągnie dodatkowego zobowiązania finansowego, jeśli nie ma pewności, że będzie w stanie spłacać je terminowo. Taki kredyt może być w wielu przypadkach gwoździem do trumny. Po kredyty przedsiębiorcy sięgają także wtedy, gdy potrzebują środków na rozwój, poszerzanie rynku zbytu czy stworzenie nowych miejsc pracy. Skorzystanie z kredytu i spłacanie co miesiąc rat jest lepszym rozwiązaniem niż inwestowanie środków własnych firmy. Lepiej jest mieć wolne środki na czarną godzinę, a inwestycje prowadzić ze środków uzyskanych z kredytu.

– Jedną z powszechnie panujących opinii jest, że kredyty dla firm są wyżej oprocentowane niż kredyty dla klientów indywidualnych. Jak jest w rzeczywistości?

– Najczęściej kredyty firmowe są niżej oprocentowane i bardzo korzystne dla klientów. Banki mają zaufanie do klientów firmowych, gdyż mają pewność, że w razie czego będą miały z czego egzekwować przeterminowane należności. W przypadku osób indywidualnych jest z tym często dosyć spory problem. Klienci, którzy decydują się na zaciągnięcie kredytu firmowego, powinni zrobić najpierw dobrą analizę rynku, który obecnie jest naprawdę ogromny. Każdy bank ma szeroką ofertę dla biznesu, a pakiet dostępnych kredytów może przyprawić o zawrót głowy. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług niezależnego doradcy kredytowego, który oceni ofertę banków, zapozna się z sytuacją finansową firmy i na podstawie tych dwóch składowych dobierze taki kredyt, który będzie indywidualnie dopasowany do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy i jego możliwości finansowych.

– Jak znaleźć dobrego doradcę finansowego?

Przede wszystkim, warto korzystać z usług doradców, którzy nie są związani z żadnym bankiem. Wtedy bowiem można liczyć na obiektywizm i bezstronność, a nie agitowanie na rzecz oferty któregoś z banków, przy jednoczesnym pominięciu o wiele lepszej oferty konkurencji. Doradztwo kredytowe Tomasz Wostal to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wziąć w najbliższym czasie kredyt firmowy, ale do tej pory nie miały zbyt wiele do czynienia z umowami bankowymi i nie za bardzo wiedzą, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowej.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe