Profesjonalne krawiectwo: podpowiadamy gdzie i jak znaleźć najlepsze nici

Nici – nie można nich uszyć ani jednego szwu, ale nie wszystkie wątki są takie same. Gdy jak profesjonalna krawcowa zaczniesz regularnie kupować wątki nici szybko zauważysz, że są one dostępne w różnych kolorach, grubościach i typach.

Jak wybrać kolor nici?

Aby wybrać odpowiedni kolor nici, odetnij koniec nici ze szpuli i umieść ją na swojej tkaninie. Chcesz, aby wątek zlewał się z tkaniną. Jeśli tkanina jest wielokolorowa lub drukowana w kilku różnych kolorach, możesz wybrać dominujący kolor. Możesz potrzebować nitki kontrastowej do ściegów krawędziowych i stebnowania, w zależności od oczekiwanego wyglądu. Posiadanie kilku szpul bawełnianych i poliestrowych nici w kolorze białym i czarnym jest zawsze dobrym pomysłem.

Gdzie je kupić?

W lokalnych pasmanteriach, jak i tych internetowych takich jak https://polimex.net/pl/sklep/2-nici znajdziesz nici posortowane według:

  • nazwy firmy,

  • typu

  • koloru.

Nie kupuj nici z wyprzedaży! To nie jest żadną okazją. Prawie zawsze gwarantują ból głowy podczas szycia!

Nici bawełniane – mają bardzo małą elastyczność. niski połysk i matowy wygląd. Wybierz bawełnianą nić średniej grubości jeśli będziesz pracować lekką i średnią gramaturą bawełny, lnu i sztucznego jedwabiu. Najczęściej tego rodzaju nici są używane w szyciu, szyciu ozdobnym, haftowaniu, patchworku i pikowaniu.

Nici poliestrowe– to te mocniejsze, z niskim połyskiem i stosowane do szycia uniwersalnego. To prawdziwie uniwersalna nitka i jest to dobry wybór dla większości projektów szycia. Nić jest mocna, odporna na zabarwienie, niektóre rozciągają się, są odporne na ciepło i pleśń i mają niesamowitą różnorodność kolorów. Nici poliestrowe często mają wykończenie woskowe lub est to jednak doskonały wybór do szycia domowych projektów, ale w profesjonalnych zwykle też daje radę.

Jedwabna nić – jest mocna, gładka i lśniąca. Świetnie sprawdza się podczas szycia jedwabiu lub wełny.

Nici metalowe to nici owinięte cienkim metalem. Można je znaleźć w odmianach złota, srebra i miedzi. Będziesz musiał zmienić igłę podczas szycia metaliczną nicią.

Wybór odpowiedniego wątku dla swojego projektu

Rodzaj nić odpowiedni dla twojego projektu będzie dyktowany głównie przez wybór tkaniny. Nić powinna odpowiadać rozmiarowi, wadze i właściwościom materiału, na którym będziesz szyć.

Niektórzy krawcowie zalecają dopasowanie zawartości nici do zawartości tkaniny: np. nici bawełnianych do włókien naturalnych, nici poliestrowych do tkanin syntetycznych. W większości przypadków można po prostu znaleźć uniwersalną nić poliestrową w odpowiednim kolorze, a wyniki będą rewelacyjne.

Jaki jest właściwy kolor? To zależy od ciebie. Możesz wybrać dopasowanie do tkaniny lub wybrać kontrastowy kolor. Bez względu na to, jaki typ wątku wybierzesz, kup najlepsze, na jakie Cię stać. Tanie nitki to tanie nici, a brak jakości ostatecznie odbije się na Twojej odzieży. Przy ogólnym szyciu maszynowym, szukaj gładkiego, pozbawionego nici pasma, które nie skręca się łatwo i jeśli postawisz na taki wysokiej klasy wybór, szyte przez Ciebie ubrania też będą wysokiej klasy.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe