Rozmowa biznesowa w języku obcym – jak się przygotować?

three_people_talking_business_r1

Rozmowa o pracę jest wystarczającym źródłem stresu dla potencjalnego pracownika. Coraz częściej osoby szukające pracy mają styczność z sytuacją, kiedy to osoba zajmująca się rekrutacją przeprowadza rozmowę w języku obcym, najczęściej angielskim. Sytuacja taka ma miejsce wówczas, kiedy pracodawca chce oprócz naszych umiejętności poznać również poziom znajomości naszego języka obcego. Jak przygotować się do takiej rozmowy, aby wypaść dostatecznie dobrze w oczach przyszłego pracodawcy? Poniżej kilka wskazówek.

Słownictwo kluczem sukcesu

Podejmując pracę, w której będzie wykorzystywany język obcy, raczej trudno się ograniczyć do ogólnej znajomości języka. Szczególną uwagą należy otoczyć słownictwo zawodowe, które ułatwi nam komunikację w sytuacjach zawodowych. Jeśli więc nie znamy słownictwa zawodowego, to dobrze jest je szybko przyswoić, lub przypomnieć, kiedy dawno ich nie używaliśmy.

Zapoznaj się z branżą

Pracodawca oprócz informacji o potencjalnym pracowniku z pewnością będzie sprawdzał nasze informacje na temat branży, w której funkcjonuje firma. Przygotowując się więc do takiej rozmowy dobrze jest zapoznać się chociażby z branżowymi artykułami, które są pisane w języku obcym, co pomoże nam później w komunikacji. Dobrym rozwiązaniem jest również zapoznanie się ze stroną internetową, która często jest również w języku obcym, co pomoże podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej.

angielski biznesowy Warszawa

Warto wcześniej spróbować

Nieważne, na jakim poziomie jest nasza znajomość języka obcego. Stres podczas rozmowy rekrutacyjnej wpływa negatywnie na naszą prezencję, dlatego też warto spróbować swoich sił przed samą rozmową. Możemy ćwiczyć samodzielnie lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego, kto wystarczająco zna potrzebny nam język. Ćwicząc rozmowę o pracę można również powtórzyć sobie uniwersalne zwroty, towarzyszące samej rozmowie. Dzięki temu unikniemy przykrej niespodzianki na samej rozmowie.

A co na rozmowie?

Często, nawet w trakcie rozmowy w rodzimym języku zdarza nam się zapomnieć jednego słowa, przez które całe zdanie straci ogólny kontekst. Kiedy przydarzy nam się taka sytuacja podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto posłużyć się synonimami lub opisami, które skutecznie zastąpią brakujące mam słowo. Jest jeszcze jeden aspekt, z którego koniecznie trzeba wyjść z klasą. Jeśli nie rozumiemy któregoś z pytań postawionych w języku obcym, nie należy podejmować prób odpowiadania na nie za wszelką cenę. Możemy zawsze poprosić o próbę powtórzenia pytania.

Rola języków obcych

Języki obce są wykorzystywane nie tylko w sytuacjach zawodowych, ale również na co dzień. Migracja, najczęściej na tle zarobkowym powoduje, że w codziennych sytuacjach spotykamy osoby komunikujące się w językach obcych, co niejako wymusza na nas znajomość języków obcych. Język angielski jest jednym z najczęściej spotykanych na rynku pracy językach, jednak coraz częściej pracodawcy oczekują znajomości rzadziej spotykanych języków, takich jak norweski, rosyjski czy nawet japoński.

Ostatnie komentarze
  1. Dagmara

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe