Samochód z komisu czy z salonu. Eksperci radzą, gdzie ulokować oszczędności

a3bd88560a0d02b700b28f309d71c8c6

Kupując samochód, musimy rozważyć wiele kwestii. Interesuje nas nie tylko to, jaki model wybierzemy, kolor, czy też silnik, ale przede wszystkim to, czy zdecydujemy się na zakup auta z salonu, czy też wybierzemy model używany z salonu. Zdania są oczywiście podzielone, a zwolennicy jednej i drugiej opcji mają swoje argumenty. Przypatrzmy się, jakie korzyści może nam dać jedna lub druga opcja.

Kup auto z salonu

Tomasz Gawryluk – właściciel warsztatu samochodowego i fan motoryzacji uważa, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego auta. – To nieprawda, że takie auto traci szybko na wartości – uważa. Wiele osób odrzuca możliwość kupna takiego samochodu, mówiąc, że zaraz po opuszczeniu salonu jego wartość znacznie spada. Inni podają, że wartość pojazdu spada aż o 50% w ciągu pierwszych trzech lat. Jest to oczywiście bzdura, o czym świadczą ceny poszczególnych modeli w komisach. Cena auta nie zależy bowiem od rocznika, a przede wszystkim od jego stanu.

-Dlaczego jeszcze warto kupić nowe auto?

-Fakt, że auto nie jest używane, ma wiele plusów. Wyjeżdżając nim z salonu możemy mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy. Powiedzmy sobie szczerze, sprzedający używane auta często próbują coś przed nami ukryć. Nie mamy tego problemu w przypadku nowego samochodu. Nie musimy się obawiać awarii, które często są wynikiem niewłaściwego użytkowania samochodu przez poprzedniego właściciela. Dotyczy to przede wszystkim sprzęgła i rozrządu. Ponadto nie musimy bawić się w wymianę filtrów, czy olejów. A wszelkiego rodzaju usterki mogą być szybko i bezpłatnie rozwiązane, ponieważ obejmuje je gwarancja. Pomyślmy tylko, ile musielibyśmy wydać, gdyby coś się zepsuło w używanym samochodzie.

-To prawda, nowe auto ma wiele zalet, jednak wiele osób kieruje się ceną, a ta w przypadku nowych samochodów jest znacznie wyższa niż samochodów używanych.

-Oczywiście, ponieważ kupujemy nowe, pachnące auto, do którego przez najbliższych kilka lat nie będziemy musieli dokładać. Możemy również wiele zaoszczędzić na takim aucie, jeśli tylko wybierzemy właściwy moment, jakim jest wyprzedaż rocznika. Ma ona miejsce niejednokrotnie już od grudni i trwa przez kilka miesięcy nowego roku. Można wtedy dostać rabat nawet rzędu kilku tysięcy złotych, a sprzedawcy są wtedy bardziej podatni na negocjacje cenowe, ponieważ pragną szybko zrobić miejsce dla nowego rocznika.

Zainwestuj w używane auto

Oczywiście nie każdy jest tego samego zdania. Gracjan Kocoń, który o motoryzacji wie wszystko. – Nowe auto to przede wszystkim prestiż, moim zdaniem kupują go głównie osoby, którym zależy na pokazaniu się. Ceny aut używanych są znacznie niższe, niż nowych. Oznacza to, że w tej samej cenie możemy mieć auto mniejsze i mniej funkcjonalne lub większe i z większą ilością udogodnień. Dla mnie wybór jest oczywisty. Nie trzeba brać kredytu na zakup samochodu, bo przecież nie każdy chciałby to robić.

Poza tym taki pojazd został już sprawdzony w akcji. Często okazuje się bowiem, że nie wszystkie rozwiązania, które wprowadził producent do swoich samochodów są funkcjonalne. Mówi się, że nowe auta rzadziej się psują. Jeśli jednak ulegną awarii, ich naprawa będzie znacznie droższa, niż auta używanego. Warto bowiem wiedzieć, że nie wszystko będzie uwzględnione jako naprawa gwarancyjna. Dodatkowo, można liczyć na znacznie niższe ubezpieczenie- -przekonuje specjalista.

Ostatnie komentarze
  1. konesre ser

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe