Sprawdzone sposoby na wyjście z opresji – rozmowa z psychoterapeutką Magdą Młynarską

Wiele osób w trudnych sytuacjach życiowych radzi sobie za pomocą leków, najczęściej przepisywanych przez psychiatrę. O tym, że nie zawsze jest to najlepszy pomysł i że farmakoterapię koniecznie trzeba połączyć z innymi formami pracy nad sobą, rozmawiamy z Magdą Młynarską, doświadczoną psychoterapeutką.

– Kiedy najczęściej sięgamy po leki przepisywane przez psychiatrę?

– Wbrew pozorom, z porad psychiatry korzystają nie tylko osoby z chorobami psychicznymi, ale również wiele osób, które nie radzą sobie w życiu. Prawdziwą plagą naszych czasów jest depresja, poważna choroba, z której nie da się wyjść bez profesjonalnego wsparcia, także farmakologicznego. Leki przepisywane przez psychiatrę najczęściej stabilizują nastrój, regulują poziom neuroprzekaźników w mózgu, a także niwelują bezsenność. Leki uspokajające i nasenne, choć bardzo dobrze działają, mają również jedną poważną wadę – można się od nich bardzo szybko i mocno uzależnić. Często więc jest tak, że lecząc jedną chorobę, nieświadomie wpadamy w kolejną. Najczęściej dzieje się tak wtedy, gdy pacjenci nie przyjmują leków zgodnie z zaleceniami lekarza i traktują je jako magiczne pigułki, które odmienią ich życie. Tymczasem tak prosto nie jest, sama farmakoterapia jest w stanie złagodzić wiele negatywnych objawów i poprawić jakość życia chorego, ale z pewnością nie pozwoli przepracować najważniejszych problemów. Jeśli chory nie podejmie psychoterapii, po odstawieniu leków jego sytuacja będzie taka sama jak przed rozpoczęciem ich stosowania. Wróci więc do punktu wyjścia i będzie kręcił się w błędnym kole swojej choroby.

– Jak więc stosować leki, aby nie uzależnić się i nie mieć dodatkowego problemu?

Przede wszystkim, należy robić to ściśle pod kontrolą lekarza. Po drugie, już po kilku tygodniach od rozpoczęcia stosowania leków, gdy zaczną one działać i ustabilizują nastrój, należy rozpocząć terapię z psychologiem lub z psychoterapeutą. Połączenie farmakoterapii i psychoterapii daje zwykle bardzo dobre efekty, pod warunkiem, że pacjent ściśle współpracuje i stosuje się do zaleceń specjalistów. Wszelkie zmiany dawek czy odstawienie leków zawsze powinno być konsultowane z lekarzem. Niestety, wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, jak leki poprawiają sztucznie ich nastrój i niechętnie odstawiają leki, a nawet biorą je nadal. Stąd prosta droga do uzależnienia, które jest trudne w leczeniu. Osoby uzależnione od leków pod wieloma względami są trudniejsze w terapii niż alkoholicy czy osoby uzależnione od innych substancji psychoaktywnych. Uzależnienie od leków musi być leczone podobnie, jak inne uzależnienia – chory musi pamiętać, że lekomanem będzie już fdo końca życia i będzie musiał się pilnować nawet przy przyjmowaniu zwykłych leków na ból głowy.

Pozostaw swój komentarz

Pomocne narzędzia i artykuły:

KURSY WALUT - Notowania giełdowe